Wojsko

Wojsko

Same z sobą "rozmawiają", wspólnie ustalają plan działania i jak poradzić sobie z problemem. Są tanie i mogą nurkować na kilkadziesiąt metrów - to nowe morskie drony, zdolne do działania w roju, które znajdują się na celowniku US Navy. Amerykańska flota zorganizowała ćwiczenia, na które zaprosiła firmy opracowujące futurystyczne technologie.

Po raz pierwszy od końca zimnej wojny jeden z największych amerykańskich okrętów patroluje wody Europy. Dotychczas nawet się tu nie zatrzymywały w drodze na Bliski Wschód. Jednak USS Harry S. Truman już trzeci miesiąc pływa po Morzu Śródziemnym i Atlantyku. To dowód, że Pentagon rzeczywiście zmienił strategię.

W państwowej zbrojeniówce wzrasta zatrudnienie, rosną pensje, ale znacznie spadają dochody i rentowność, a szanse na eksport są coraz mniejsze - wynika z nowego raportu na temat polskiego przemysłu zbrojeniowego. Choć rządzący mówią o odrodzeniu państwowej zbrojeniówki, która "staje się coraz bardziej rentowna i nowoczesna", to najnowsze dostępne liczby rysują czarny obraz. Sprzedaż owszem wzrosła, jednak koszty jeszcze szybciej.

Podpisano umowę na dokończenie prac przy okręcie Ślązak i dostarczenie go Marynarce Wojennej - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Okręt, który najpierw miał być silnie uzbrojoną korwetą, a teraz ma być symbolicznie uzbrojonym patrolowcem, powstaje już od 2001 roku i jest negatywnym symbolem modernizacji polskiej floty. Po licznych perypetiach, ma trafić w ręce marynarzy w marcu 2019 roku.

Kiedy strzelały czołgi amerykańskie, francuskie czy niemieckie, to pociski przebijały tarczę i z impetem ryły w ziemię wzbijając fontanny piachu. Gdy strzelali Polacy, trafienie oznaczało silny wybuch i odłamki latające po okolicy. Na niemiecki poligon zabraliśmy regularną amunicję bojową, a nie ćwiczebną. - To pokazuje słabość naszego przemysłu amunicyjnego - mówi tvn24.pl generał Waldemar Skrzypczak, niegdyś dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, której czołgi brały udział w konkursie.

Chińskie działo elektromagnetyczne będzie gotowe do użycia w walce w 2025 roku - twierdzi amerykańska telewizja CNBC, powołując się na informatorów, którzy mieli widzieć tajny raport wywiadu USA. Sami Amerykanie też pracują nad taką bronią, nazywaną też railgunem, ale są dalecy od ogłoszenia jej gotowości bojowej. Były wiceszef Pentagonu twierdzi, że USA mogą stracić przewagę technologiczną nad Chinami w dwa lata.

Nie w 2019, ale w 2025 roku - minister Mariusz Błaszczak potwierdził to, na co eksperci od dawna zwracali uwagę. Tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej i doprowadzenie ich do gotowości wymaga więcej czasu, niż początkowo zakładał MON. Poinformował też, jakie w najbliższym czasie będą priorytety jego resortu. Padły deklaracje o nowej dywizji i modernizacji armii, choć w ważnych sprawach minister unikał podawania konkretów.

Nie wiem nic o żadnych nieprawidłowościach w Polskiej Grupie Zbrojeniowej i nie sądzę, żeby jakiekolwiek mogły mieć miejsce – stwierdził w czwartek były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. W środę posłowie Platformy Obywatelskiej poinformowali, że według ich informacji w MON trwa audyt dotyczący okresu, kiedy resortem kierował Macierewicz.

Chińskie media państwowe pokazały wizytę prezydenta Xi Jinpinga w bazie okrętów podwodnych. Przywódca kraju zszedł pod pokład jednego z nich na inspekcję. Przy okazji po raz pierwszy pokazano z bliska sam okręt nowego typu oraz fragment jego wnętrza. Chińskie atomowe okręty podwodne właściwie nie są pokazywane w ten sposób.

Jazda po torze przeszkód na czas przez zaparkowane samochody, strzelanie w natarciu i obronie, wypatrywanie wroga czy bieganie z amunicją i częściami zamiennymi na czas - tak wyglądał konkurs dla czołgistów zorganizowany przez NATO. Polacy pojechali na niego w swoich najnowszych czołgach Leopard 2A5. Na podium się niestety nie dostali, ale mieli być blisko.

Desant z morza na plażę ćwiczyli w Ustce amerykańscy marines i żołnierze rumuńskiej piechoty morskiej. Była to część sojuszniczego ćwiczenia Baltops, które odbywa się na Bałtyku i w jego rejonie. Na pokładzie amerykańskiego okrętu dowodzenia USS Mount Whitney był reporter TVN24 Adam Krajewski i z bliska obserwował przebieg manewrów.

Amerykanie rozpędzają się i wyskakują swoimi pływającymi transporterami opancerzonym z wnętrza okrętów desantowych na głęboką wodę. Polacy podpływają mniejszą jednostką prawie na plażę i docierają na nią dużymi amfibiami. Floty państw NATO ćwiczą na Bałtyku, przy okazji wykonując ciekawe nagrania swoich desantów na Litwę.