Wojsko

Wojsko

Zdjęcie rosomaków tankujących na stacji benzynowej przy drodze na Wschód dzień po ogłoszeniu stanu wyjątkowego nad wschodnią granicą Polski wywołało zamieszanie w internecie. Skojarzenie: "rosomak", "stan wojenny", "granica" podziałało - i w sieci zaczął się rozchodzić fałszywy przekaz. Opisujemy, gdzie i dlaczego jechały wozy wojskowe uchwycone przez fotografa na Orlenie.

Absolwenci Wojskowej Akademii Technicznej mieli uroczystą promocję oficerską przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie odczytano listy od przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Ci sami młodzi oficerowie pożegnali się z uczelnią, wyrzucając na bruk z okien akademika setki przedmiotów. Uczelnia zapewnia, że to część tradycji i że wszystko było pod kontrolą. Pokazać wnętrza akademika jednak nie chce.

W wywiadzie radiowym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przypisał rządowi Zjednoczonej Prawicy pomysł tworzenia w polskich szkołach tak zwanych klas mundurowych. Tymczasem pierwsze tego typu klasy powstały już w końcu lat 90., a przepisy je tworzące wypracowywały rządy AWS, SLD i PO-PSL.