Włochy

Włochy

- W Amatrice powoli zaczyna pracować ciężki sprzęt. Ale to jest całe miasto, które zostało zrujnowane. To nie jest jeden dom, to jest cała stara część Amatrice. Tej pracy jest nie na godziny, to jest praca na wiele tygodni - powiedział korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona, który dotarł do Amatrice, miejscowości najbardziej zniszczonej w wyniku środowego trzęsienia ziemi.

Letnia bitwa o miejsce na plaży, to sprawa znana wielu ludziom, którzy spędzali urlop nad morzem. Absurdalną postać przybrało to na przykład we Włoszech, gdzie miejsce do plażowania ludzie zaczęli sobie rezerwować poprzedniego dnia. Władze Toskanii wypowiedziały wojnę temu absurdowi. I wprowadził kary za pozostawianie swoich rzeczy na plażach. O sprawie w programie "24 Godziny" opowiadał Michał Sznajder.

Rząd Włoch nie potwierdził doniesień mediów, jakoby w Libii obecnych było kilkudziesięciu włoskich żołnierzy sił specjalnych. Według nieoficjalnych informacji siły te nie biorą udziału w działaniach zbrojnych, lecz prowadzą szkolenia libijskich bojówek.

Sąsiedzi włoskiej pary staruszków wezwali policję, gdy usłyszeli dobiegające z ich mieszkania krzyki i płacz. Po przybyciu funkcjonariuszy na miejsce okazało się, że lokatorzy nie byli ofiarami przestępstwa, ale poruszyły ich smutne wiadomości obejrzane w telewizji i czuli się bardzo samotni.

Kieszonkowe popielniczki na plażę przygotowano dla pracowników urzędu miejskiego w Pescarze, nad Adriatykiem. Jednocześnie trwają starania o wprowadzenie zakazu palenia nad morzem. Plaże są całkowicie zatłoczone, a dzieci wdychają dym z papierosów - argumentuje stowarzyszenie Codacons.

Pilotowi lądującemu w Bergamo we Włoszech nie udało się zatrzymać samolotu transportowego odpowiednio wcześnie i maszyna przebiła się przez ogrodzenie portu lotniczego. Na zdjęciach widać, że samolot wyjechał dziobem na środek drogi.

Polak zaatakował kobietę w mieście Salerno na południu Włoch. Bił ją i kopał, a gdy leżała już nieprzytomna na ziemi, uderzał jej głową o chodnik. 45-latek przebywa w areszcie i usłyszał zarzut usiłowania morderstwa. Według włoskich mediów nie przyznaje się do winy.

Francuscy i włoscy muzułmanie pojawili się w niedzielę w kościołach rzymskokatolickich. W ten sposób odpowiedzieli na apel, by okazać solidarność z chrześcijanami po niedawnym zabójstwie francuskiego księdza w okolicach Rouen.

Grzywną w wysokości 450 euro został ukarany amerykański turysta, który wszedł w niedzielę po południu do niedawno odrestaurowanej fontanny na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Jego wybrykowi przyglądały się tłumy ludzi.

Mandat w wysokości od 218 do 435 euro grozi we Włoszech kierowcom za pozostawienie pracującego silnika podczas postoju samochodu po to, by działała w nim klimatyzacja. Przypomnieli o tym prawnicy wraz z nadejściem kolejnej fali upałów, nazwanych "pustynnymi".

Arcybiskup Neapolu kard. Crescenzio Sepe postanowił podarować 60 ubogim rodzinom mieszkania należące do archidiecezji. Lokatorzy zajmowali je nie płacąc czynszu i od dawna groziła im eksmisja.

Wydawać by się mogło, że we Włoszech zagrożenie ze strony wulkanu dotyczy jedynie ludzi mieszkających w pobliżu Etny, aktywnego stratowulkanu na Sycylii. Badacze wskazują, że nie tylko i ostrzegają: współczesnymi Pompejami może zostać... Rzym.

W porcie Augusta na Sycylii stoi już fregata rakietowa ORP Kościuszko, która będzie patrolować Morze Śródziemne w związku z kryzysem migracyjnym i wspierać Włochy i Grecję. Wzmocni też południową flankę NATO. W piątek będzie można wejść na pokład okrętu.

Z kartonowym pudłem na głowie, by uniknąć rozpoznania, pracownik urzędu gminy na południu Włoch podbijał karty pracy za siebie i kolegów. Scenę tę zarejestrowały kamery. Miejscowość Boscotrecase to kolejna gmina pogrążona w skandalu uchylania się od pracy.