Włochy

Włochy

W Rzymie odbyły się w poniedziałek uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Włoch Carlo Azeglio Ciampiego, który w piątek zmarł w wieku 95 lat. W dniu jego pogrzebu ogłoszono w kraju żałobę narodową. Na ceremonię przybyły tłumy rzymian.

Prokuratura w Kalabrii na południu Włoch prowadzi postępowanie w sprawie ślubu krewnego bossa mafii w miejscowości Nicotera. Z relacji mediów wynika, że niemal całe miasteczko oddano do dyspozycji uczestników ceremonii, wśród nich dużej mafijnej rodziny.

Prokuratura w Foggii na południu Włoch, prowadząca postępowanie ws. fatalnych warunków w tamtejszym ośrodku dla migrantów ubiegających się o azyl, objęła śledztwem pierwszą grupę osób zarządzających tym trzecim co wielkości centrum w kraju - podały media.

Włochy wyślą ok. 300-osobowy kontyngent medyczno-wojskowy do Libii, gdzie w mieście Misrata personel ten założy szpital polowy dla libijskich żołnierzy walczących z dżihadystami - zapowiedzieli w parlamencie szefowie resortów obrony narodowej i MSZ.

69-letni Włoch został przyłapany na masturbowaniu się na uniwersyteckim kampusie. Został za to skazany na więzienie i grzywnę. Po ponad roku jego batalia sądowa zakończyła się jednak werdyktem ostatecznym: masturbacja w miejscu publicznym nie jest przestępstwem, jeśli nie odbywa się na oczach osób małoletnich.

Włoscy naukowcy postanowili przyjrzeć się Etnie, która jest zupełnie inna niż większość wulkanów na Ziemi. Ten sycylijski stożek ma więcej niż jeden krater i erupcje występują w różnych miejscach wulkanicznej góry.

Włochy będą zabiegać o to, aby w Unii Europejskiej powstał “węższy krąg” krajów podzielających kilka aspektów wspólnej polityki - zadeklarował włoski minister spraw zagranicznych Paolo Gentiloni. Jego zdaniem w grupie tej mogłoby się znaleźć od 7 do 12 państw.

Więcej turystów w Wenecji, ale lepiej wychowanych - takie życzenie przedstawiła branża turystyczna z miasta odwiedzanego co roku przez 24 miliony gości z całego świata. Zarazem przyznano, że należy tam podnieść jakość usług, zapewnić bezpieczeństwo i czystość.

500 euro na świadome i kulturalne wejście w dorosłość. Włoskie władze chcą wręczać osiemnastolatkom bony na dostęp do muzeów czy teatrów. Bo znając jej dorobek nie będą podatni na ekstremistyczne ideologie. To także sposób, by zapobiegać wykluczeniu - to właśnie taka młodzież jest atrakcyjnym celem dla rekrutujących bojowników do tzw. Państwa Islamskiego. W programie "24 Godziny" mówili o tym Kamila Kalińczak i Michał Sznajder.

Ratownicy pracujący na gruzach kilku włoskich miasteczek, zrujnowanych przez silne trzęsienie ziemi, doliczyli się już 267 ofiar śmiertelnych i prawie 400 rannych. Wśród nich prawdopodobnie dziesięciu obcokrajowców. Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć. Sytuację skomplikowały silne wstrząsy wtórne, odnotowane we wtorek wieczorem.

- To było okropne. Była czwarta w nocy i było bardzo ciemno, bo elektryczności nie było. Wychodzić z domu to był koszmar, tym bardziej, że zewsząd było słychać krzyki, wszyscy wzywali pomocy, a leżeli pod gruzami, nie można było im pomóc - mówiła w rozmowie z reporterem TVN24 Ewa Szwaja, Polka mieszkająca w Amatrice.

Włoskie władze nie zrobiły niczego, by zmniejszyć skutki trzęsień ziemi - twierdzi Antonio, mieszkaniec Accumoli, którego dom został zniszczony w środowym trzęsieniu ziemi. - Włochy powinny się wstydzić - stwierdził rozżalony.