Włochy

Włochy

Włoska policja aresztowała rodzeństwo pod zarzutem szpiegowania poczty elektronicznej polityków, w tym ówczesnego premiera Matteo Renziego, funkcjonariuszy i biznesmenów. Brat i siostra zgromadzili wielkie ilości poufnych informacji - twierdzą śledczy.

W Palermo 270 zamiataczy ulic przedstawiło zaświadczenie lekarskie, że nie mogą tego robić. W Mediolanie nocni kontrolerzy mają zwolnienie od lekarza, który zabronił im pracować w nocy - takie liczne przypadki nadużyć ujawnia włoski dziennik "La Repubblica".

Mieszkańcy Włoch do takiej scenerii nie przywykli. Zima w tym roku przyniosła im lodowaty porywisty wiatr, obfite opady i zamiecie śnieżne w dużej części kraju. Z taką aurą zmagają się Rzymianie, a także mieszkańcy terytoriów dotkniętych przez ostatnie trzęsienia ziemi.

Ze względów bezpieczeństwa wydalono w czwartek z Włoch migranta z Tunezji, który w połowie roku otrzymał polecenie dokonania zamachów w Italii podobnych do tych, do jakich doszło we Francji i Belgii - poinformowało włoskie MSW, nie ujawniając szczegółów.

Ponad siedem tysięcy żołnierzy patroluje włoskie miasta w ramach operacji przeciwdziałania zamachom terrorystycznym - takie dane podał w niedzielę szef sztabu obrony generał Claudio Graziano. Dwa tysiące ludzi rozlokowanych jest w samym Rzymie.

Włoski superwulkan, który spowodował największą erupcję w historii Europy, zaczyna się budzić. Zdaniem naukowców są pewne przesłanki, że może dojść do wybuchu.

Anis Amri podejrzany o przeprowadzenie ataku terrorystycznego w Berlinie został zastrzelony przez policję w Mediolanie. - To bez cienia wątpliwości on - oznajmił szef włoskiego MSW Marco Minniti. 24-latek został zatrzymany do rutynowej kontroli. Sięgnął po broń i strzelił do policjantów. Ci odpowiedzieli ogniem i go zabili.

Rząd Włoch kierowany przez Paolo Gentiloniego przyjął w nocy z czwartku na piątek dekret w sprawie ratowania banków i kas oszczędnościowych. Zgodził się na to wcześniej parlament, który upoważnił gabinet do utworzenia funduszu w wysokości 20 miliardów euro.