Włochy

Włochy

Gang przemytników migrantów z Włoch na północ Europy przez granicę z Francją rozbiła policja z Mediolanu. Aresztowała 18 osób, a za 16 następnymi wydano międzynarodowe listy gończe. Migranci przemycani byli w ciężarówkach i samochodach osobowych.

Czterdziestu uchodźców z Syrii przyleciało w poniedziałek do Rzymu w ramach mostu humanitarnego, otwartego przez Wspólnotę św. Idziego we współpracy z rządem Włoch. Są wśród nich rodziny z Aleppo, Hims i Damaszku, które były w obozach dla uchodźców w Libanie.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi stanie 5 kwietnia przed sądem oskarżony o korupcję sądową - zdecydował w sobotę sędzia z Mediolanu. Śledztwo wykazało, że polityk regularnie wypłacał pieniądze uczestniczkom słynnych zabaw u niego, znanych jako bunga bunga.

Po ośmiu miesiącach przebudziła się Etna. Zaczęła wypuszczać kłęby dymu. Miały miejsce także nieduże erupcje.

- Nikt nie ostrzegł nas przed zagrożeniem lawinowym - mówili na konferencji prasowej w środę młodzi Włosi, którzy zostali uratowani z gruzów zasypanego hotelu w Abruzji. - Strażacy wyciągnęli nas za stopy - dodali Giorgia Galassi i jej narzeczony Vincenzo Forti.

Włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że większość przepisów nowej ordynacji wyborczej, uchwalonej przez poprzedni rząd Matteo Renziego, jest zgodna z ustawą zasadniczą. To zaś oznacza - wyjaśniono w oczekiwanym wyroku - że ordynacja może być od razu zastosowana.

Kraje europejskie powinny zaproponować nowemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi podjęcie wspólnej decyzji w sprawie przyszłości sankcji wobec Rosji - powiedział szef MSZ Włoch Angelino Alfano dziennikowi "La Stampa". Szef włoskiej dyplomacji dodał, że UE jest "zakładnikiem" embarga.

Turyści nie mogą wyjechać przez zasypane drogi, będą spać w samochodach, boją się - informował w mailu do włoskich władz wysłanym o godz. 7. rano w środę 18 stycznia menedżer hotelu Rigapiano, prosząc o interwencję. Około 10 godzin później hotel zniszczyła potężna lawina, która zeszła w wyniku wcześniejszego trzęsienia ziemi. Kierownik prosił o pomoc, ale ta nie nadeszła na czas - pisze w poniedziałek włoska "La Repubblica".