Włochy

Włochy

"Bojkot" i "próba sił w sprawie ratowania migrantów" - tak włoska prasa podsumowuje spór, do którego doszło między zagranicznymi organizacjami pozarządowymi a MSW w Rzymie. Spór rozgorzał na tle nowego kodeksu zasad postępowania statków organizacji pozarządowych na Morzu Śródziemnym.

Większość organizacji pozarządowych, wśród nich Lekarze bez Granic, nie podpisała kodeksu zasad udziału w ratowaniu migrantów na Morzu Śródziemnym. Kodeks postępowania opracowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Włoch, które od jego aprobaty uzależnia zgodę na udział w operacjach.

Dwa nowoczesne włoskie samoloty szkoleniowe M-346 od dziewięciu miesięcy stoją nieużywane na lotnisku w Dęblinie. Miały być rewolucją w szkoleniu polskich pilotów, ale przez pewne braki wojsko formalnie jeszcze ich nawet nie odebrało. Włoski koncern Leonardo miał je poprawić do lipca, ale według najnowszych informacji uzyskanych przez portal tvn24.pl, ciągle trwają testy.

Policjant z Rzymu zatrzymał 56-latka, który przed ponad rokiem uciekł z aresztu domowego. Okazało się wkrótce, że nie było to zwykłe rutynowe zatrzymanie. Ten sam policjant po raz pierwszy zatrzymał tego przestępcę 20 lat temu.