Włochy

Włochy

Zagrożenie lawinowe we włoskich Alpach. W Sestriere lawina wdarła się do budynku mieszkalnego. W Dolinie Aosty drogi zostały zasypane śniegiem, odcinając od świata kilka miejscowości. Konsulat RP w Mediolanie ostrzegł polskich turystów przed ponownymi intensywnymi opadami.

Większość członków Ruch Pięciu Gwiazd nie zarządzała nigdy nawet wspólnotą mieszkaniową. To, że Włochy mogłyby wpaść w ich ręce stanowi absolutne niebezpieczeństwo - powiedział były premier Silvio Berlusconi, inicjator koalicji partii centroprawicy przed marcowymi wyborami parlamentarnymi we Włoszech.

Zmiany mające na celu opanowania chaosu w przepełnionej Wenecji zapowiedziały na ten rok władze miejskie. Kamery monitoringu będą liczyć turystów wchodzących na Plac Świętego Marka, a gdy przekroczony zostanie limit, następni będą musieli poczekać.

W sylwestrowym orędziu prezydent Włoch Sergio Mattarella zaapelował do partii politycznych o przedstawienie "realistycznych programów" przed wyborami parlamentarnymi 4 marca. Mówił też o 70. rocznicy uchwalenia konstytucji kraju i nazwał ją "wspólnym domem".

"Najdłuższe postępowanie sądowe we Włoszech" – tak prasa nazwała sprawę, w której po prawie 45 latach zapadł wyrok sądu apelacyjnego. Dotyczy on pozwu właścicieli kempingów, którzy zaskarżyli przejęcie przez państwo odcinka plaży koło muru przeciwpowodziowego.

Wybory parlamentarne we Włoszech odbędą się 4 marca przyszłego roku - ogłosił w czwartek rząd Paolo Gentiloniego. Wcześniej tego dnia prezydent Sergio Mattarella podpisał dekret o rozwiązaniu parlamentu w związku z zakończeniem prac jego XVII kadencji.

Na lotnisku wojskowym Pratica di Mare w okolicach Rzymu wylądował w piątek samolot z 162 migrantami ONZ ewakuowanymi z libijskich ośrodków, które znalazły się w ogniu krytyki obrońców praw człowieka ze względu na panujące tam warunki. W akcji wziął udział włoski rząd w ramach korytarzy humanitarnych.