Włochy

Włochy

Proszę was o przebaczenie za zbrodnie dokonane z niemieckich rąk - powiedział w niedzielę do mieszkańców Toskanii prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, przepraszając za zbrodnie popełnione przez nazistów 75 lat temu. - To Włosi i Niemcy rozpętali zbrodnicze szaleństwo przeciwko bezbronnej ludności - wtórował mu prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Premier Włoch Giuseppe Conte złożył dymisję na ręce prezydenta Sergio Mattarelli - ogłosił Pałac Prezydencki. Szef rządu ustąpił w konsekwencji rozpadu koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. - Dziękuję i nareszcie - stwierdził lider Ligi, wicepremier Matteo Salvini po ogłoszeniu przez premiera decyzji o ustąpieniu z funkcji we włoskim Senacie. Rząd Contego pracował 14 miesięcy.

Na statku organizacji pozarządowej Open Arms wybuchła panika. Część przebywających na pokładzie migrantów rzuciła się do morza. Do wydarzeń doszło w 19. dniu kryzysu wokół jednostki, która stoi w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa z nadzieją na wpuszczenie do portu. Także we wtorek władze Hiszpanii zapowiedziały, że w kierunku włoskiej wyspy wyślą okręt, który ma eskortować łódź z migrantami do hiszpańskiego wybrzeża.

Być może młody Francuz by żył, ale we Włoszech po 10 latach od wprowadzenia obowiązku lokalizacji telefonów, z których dzwoni się po pomoc służb ratunkowych, przepisu wciąż się nie egzekwuje - piszą media w Rzymie. Mężczyzny, który złamał obie nogi i prosił o ratunek, zaczęto szukać dopiero po 28 godzinach. Znaleziono go w niedzielę, martwego.

Statek organizacji pozarządowej Open Arms, który od tygodni oczekuje na wpuszczenie do włoskiego portu na Lampedusie, może zostać przyjęty w porcie Algeciras w hiszpańskiej Andaluzji - ogłosił w niedzielę premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Na pokładzie jednostki, której wpuszczeniu do Włoch sprzeciwiał się wicepremier Matteo Salvini, znajduje się ponad setka uchodźców.

Nikt nie wie, jak to się skończy - tak sytuację polityczną we Włoszech określił w niedzielę były premier tego kraju Matteo Renzi. Nie wyklucza się, że koalicja Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd ocaleje. Za dwa dni w Senacie wystąpić ma premier Giuseppe Conte.

Sąd administracyjny włoskiego regionu Lacjum uchylił w środę zakaz wpłynięcia na wody terytorialne Włoch, który wydany został statkowi hiszpańskiej organizacji pozarządowej z około 150 migrantami na pokładzie. "Dalej będę odmawiał zgody na zawinięcie do portu tym, którzy domagają się tego, by przywozić nielegalnych imigrantów zawsze i tylko do Włoch" – stwierdził w oświadczeniu włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini.

Mija rok od zawalenia się wiaduktu w Genui. Zginęły 43 osoby. Ofiary katastrofy wspominali mieszkańcy miasta i włoscy politycy. Na uroczystości w miejscu zawalenia się konstrukcji przybyli między innymi prezydent Sergio Mattarella, premier Giuseppe Conte i wicepremier Matteo Salvini.