Włochy

Włochy

Miasteczko Filettino w środkowych Włoszech ogłosiło się księstwem i w pierwszym dniu nowego roku zwróciło się do państwa włoskiego o uznanie. W grudniu odbyło się tam referendum, w którym mieszkańcy opowiedzieli się za oderwaniem miejscowości od reszty kraju.

250 hektarów spalonego lasu i setki osób ewakuowanych. To efekt wielkiego pożaru niedaleko miejscowości Vado Ligure w Ligurii na północy Włoch. Ponad stu strażaków walczyło z ogniem przez ponad dobę. Prawdopodobną przyczyną wybuchu ognia była zabawa petardami w lesie w dzień Bożego Narodzenia.

Włoscy ornitolodzy zaobserwowali na terenie swojego kraju niecodzienne zjawisko. Dwa gatunki ptaków: pustułki i kawki zjednoczyły się się w celu obrony przed drapieżnikami. Dawniej zjadały własne jaja i szczerze się nie lubiły.

Święta w rodzinnym gronie, śnieg za oknem i choinka? Dla wielu to przeżytek. Dziesiątki tysięcy Włochów spędzą święta Bożego Narodzenia na statkach wycieczkowych.

W Rzymie wybuchł spór o kłódki, przyczepiane od kilku lat przez zakochanych na moście Milvio. Ku oburzeniu zwolenników tej nowej tradycji, władze dzielnicy postanowiły je usunąć. Burmistrz chce poradzić się autora powieści, która zwyczaj ten wylansowała.

Miasteczko Filettino w środkowych Włoszech chce się ogłosić księstwem. 15 grudnia rozpocznie się tam referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się na temat projektu oderwania od reszty kraju w proteście przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu w Rzymie.

Łódź przewożąca około 60-70 imigrantów z Pakistanu przewróciła się u wybrzeży prowincji Brindisi we Włoszech. Jednostka nie wytrzymała naporu silnych fal wzburzonych przez szalejącą na morzu burzę. Łódź roztrzaskała się o skały.

Śmiertelnie niebezpieczne lawiny błotne, które razem z ulewnym deszczem nawiedziły w nocy z wtorku na środę południe Włoch, niszczyły wszystko, co znalazło się na ich drodze. W miastach trwa teraz wielkie sprzątanie.

40 procent oliwy, sprzedawanej w supermarketach we Włoszech, zawiera pleśń, 16 procent wyprodukowano z zepsutych oliwek, a 8 procent jest przestarzała - takie są wyniki badań, przeprowadzonych przez trzy rolnicze stowarzyszenia.

Cztery osoby zginęły w nocy z wtorku na środę w wyniku osunięć ziemi po gwałtownych ulewach w rejonie miasta Mesyna na Sycylii - podał przedstawiciel miejscowej Obrony Cywilnej. Kilka osób wciąż jest poszukiwanych.

Chcesz spędzić tydzień we włoskim hotelu, ale w portfelu pusto? To nic, teraz możesz zapłacić w naturze. Od poniedziałku 300 hoteli typu "bed&breakfast" przez tydzień w rozliczeniu przyjmuje niemal wszystko: słoiki miodu, aparaty fotograficzne, usługi ogrodnicze czy przygotowanie kolacji.

Para francuskich alpinistów, którzy od tygodnia byli uwięzieni po włoskiej stronie Grand Jorasses – legendarnej grani w masywie Mont Blanc, została zlokalizowana przez śmigłowiec ratowników górskich. Niestety, opóźniona przez pogodę akcja ratunkowa nie powiodła się. Alpiniści przez tydzień czekali na pomoc w wydrążonej w śniegu jamie.

Ulic, po których można chodzić, w Wenecji jest niewiele. Po przejściu nawałnic w ubiegły weekend jest ich jeszcze mniej. Woda zalała m.in. słynny Plac św. Marka - jej poziom wynosi tam obecnie 100 cm. Pomysłowi turyści znaleźli jednak sposób, by mimo wszystko zwiedzać uroki miasta.

W Genui ogłoszono żałobę. Jak dotąd, na skutek nękających kraj od dwóch tygodni nawałnic, zginęło 20 osób, a dwie zaginęły. Liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ w niektórych częściach Italii, np. w Piemoncie, wciąż utrzymuje się alarm powodziowy.