Włochy

Włochy

Włoska Izba Deputowanych udzieliła w środę wotum zaufania rządowi Enrico Letty, co definitywnie kończy krótki kryzys polityczny, do którego doszło po podjętej przez lidera centroprawicy Silvio Berlusconiego próbie wycofania z gabinetu ministrów z jego partii.

400-metrowy fragment skalnej ściany oderwał się od góry w masywie Sorapis we włoskich Dolomitach. Masy skał runęły częściowo na odcinek szlaku turystycznego znajdujący się na wysokości ponad 3 tys. m n.p.m. Przyczyny osunięcia nie są znane, ale naukowcy podejrzewają wpływ pogody.

Były unijny komisarz ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, były minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla "Le Monde" oficjalnie ogłosił, że jest kandydatem na stanowisko sekretarza generalnego NATO. Duńczyk Anders Fogh Rasmussen kończy kadencję w NATO 31 lipca 2014 roku.

Senatorowie i deputowani partii byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego zagrozili w środę zbiorowym złożeniem mandatów parlamentarnych, jeśli senacka komisja opowie się za wyrzuceniem go z izby wyższej. Berlusconi porównuje sytuację do zamachu stanu i skarży się, że to "najgorsze dni" w jego życiu.

Kapitan statku Costa Concordia Francesco Schettino, występując w poniedziałek przed sądem w Grosseto, gdzie po letniej przerwie został wznowiony jego proces, obarczył winą za katastrofę wycieczkowca sternika z Indonezji. To on zdaniem kapitana zamiast wziąć kurs na lewo płynął w prawo. W katastrofie 13 stycznia zeszłego roku u brzegów wyspy Giglio zginęły 32 osoby.

Wenecja znalazła się w sobotę w stanie prawdziwego oblężenia przez olbrzymie statki wycieczkowe. Od rana do nabrzeża w pobliżu placu świętego Marka podpłynęło dziewięć morskich gigantów, w cały weekend miało ich być dwadzieścia. Ich obecność wywołuje coraz silniejsze protesty. Niektóre z wycieczkowców miały po 300 m długości.

Komisja Senatu Włoch do spraw wyborów odrzuciła w środę w głosowaniu wniosek o utrzymanie mandatu byłego premiera Silvio Berlusconiego, skazanego prawomocnym wyrokiem za oszustwa podatkowe. W najbliższym czasie sprawa trafi pod obrady Senatu.

Potężne nawałnice nie opuszczają centralnych Włoch. Rzym walczy z podtopieniami, a kilka kolejnych miast szykuje się na nadejście opadów i burz. Przewrócone drzewa, podtopione budynki, zniszczone samochody, problemy komunikacji miejskiej stanowią tylko część zrujnowanego przez pogodę obrazu Włoch.

Załamanie pogody w Rzymie i w okolicach. W Wiecznym Mieście rozpętała się burza, która poważnie utrudniła nie tylko poruszanie się po nim, lecz także dotarcie do niego - także pasażerom z Polski. Z kolei w jedno z miast nieopodal Rzymu uderzyła trąba powietrzna.

Sześciu nielegalnych imigrantów utonęło u wybrzeży Włoch w czasie niebezpiecznej przeprawy przez Morze Śródziemne. 120 osób na małej rybackiej łódce próbowało przepłynąć z Afryki do Europy. Tuż przy brzegu doszło do wypadku i łódź zatonęła. Utonęło sześciu mężczyzn, którzy nie potrafili pływać, a ich zwłoki wypłynęły na sycylijskiej plaży, w pobliżu miasta Catania.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi zapewnił w niedzielę swych zwolenników, zgromadzonych na manifestacji w Rzymie, że nie dopuścił się oszustw podatkowych. Ocenił też, że obecny rząd współtworzony przez jego partię - Lud Wolności "powinien nadal pracować".