Włochy

Włochy

Włoskie firmy są zainteresowane inwestycjami w Polsce o wartości milionów euro. W ciągu najbliższego roku w Polsce powinny pojawić się cztery duże włoskie inwestycje, w tym jedna z nich już w pierwszym kwartale przyszłego roku - mówi szef PAIiIZ Sławomir Majman.

Paolo Gentiloni został nowym ministrem spraw zagranicznych Włoch. 59-letni polityk centrolewicy, były minister łączności w rządzie Romano Prodiego zastąpił Federikę Mogherini, która w sobotę obejmie stanowisko szefowej unijnej dyplomacji. W Pałacu Prezydenckim w Rzymie odbyła się w piątek ceremonia zaprzysiężenia ministra Gentiloniego.

Grzywny i zaległe podatki płacone w naturze - ten nowy zwyczaj upowszechnia się w dobie kryzysu we Włoszech. Media poinformowały o fryzjerze z północy kraju, który karę wystawioną przez straż miejską zapłacił farbami do włosów i wodą utlenioną.

Oszustwo podatkowe na kwotę wstępnie szacowaną na 1,7 miliarda euro wykryła włoska Gwardia Finansowa w sieci spółdzielni i firm, zajmujących się świadczeniem takich usług jak sprzątanie biur, ochrona obiektów i przesyłki kurierskie.

Dziennik "La Repubblica" nazwał we wtorek Auschwitz "byłym polskim obozem koncentracyjnym". To kolejny taki błąd we włoskich mediach mimo licznych protestów i monitów ze strony polskiej. Ambasada RP zapowiedziała interwencję w redakcji.

Mamy drugą połowę października, ale na południu Europy w weekend dominowała letnia aura. Większość mieszkańców Toskanii spędziła niedzielę na plaży, zażywając kąpieli słonecznych. We Francji pogoda też dopisywała. Niestety w Landy nad Zatoką Biskajską utonął mężczyzna.

Włochy zmagają się ze skutkami ulewnych deszczy, osunięć ziemi i lawiny błotnej. Zniszczeniu uległy m.in. domy, infrastruktura drogowa i cmentarz. Najgorsza sytuacja jest w Genui, Parmie, Ligurii i Toskanii. Lokalne media informują, że w wyniku powodzi dziewięć osób nie żyje, a sześć zaginęło.

We Włoszech będzie można płacić podatki obrazami, rzeźbami i starymi cennymi księgami. Ministerstwo kultury powołało specjalną komisję ekspertów, którzy będą wyceniać dzieła sztuki, oferowane przez podatników. Zacznie ona działać w tym roku.

Minister obrony Włoch Roberta Pinotti została zatrzymana do kontroli przez ochronę znanej sieci meblowej. Karabinierzy z jej eskorty nie chcieli mówić, kim jest ich podopieczna pchająca wózek z zakupami. Przyznali tylko, że trochę im się spieszy.

Ministrowie finansów państw UE omawiali na nieformalnym spotkaniu w sobotę w Mediolanie możliwości zwiększenia inwestycji w Europie. Polska po raz pierwszy na forum unijnym przedstawiła własny pomysł utworzenia paneuropejskiego funduszu na rzecz wzrostu.

Włoskie mafie, korzystając także z unijnych funduszy, produkują żywność, zarówno tę z certyfikatami najwyższej jakości, jak i podrobioną - wynika z raportu przedstawionego przez media. Gangi dyktują też ceny żywności i rzucają wyzwanie potentatom na rynku.