Włochy

Włochy

Włosi wspomagają Libię "w oczekiwaniu na Europę"

Rząd Włoch zapowiedział wysłanie do Libii dziesięciu łodzi patrolowych Straży Przybrzeżnej i dwóch jednostek Gwardii Finansowej, by wesprzeć ten kraj w walce z przemytem migrantów. Ponadto Trypolis otrzyma od Rzymu pomoc logistyczną i szkoleniową.

Wicepremier Włoch: brak dotrzymania słowa będzie oznaczał, że Unia nie istnieje

Wicepremier Włoch Luigi Di Maio przyznał w sobotę, że ustalenia unijnego szczytu w Brukseli nie wywołują w nim "szczególnego entuzjazmu". - Oczekuję od państw Unii Europejskiej, że dochowają wierności słowu danemu w dokumencie podpisanym przez wszystkie kraje europejskie - powiedział. Oświadczył, że jeśli kraje unijne nie wywiążą się z zobowiązań podjętych w sprawie migracji, będzie to oznaczało, że "Unia już nie istnieje". Zagroził, że włoski rząd rozważy kwestię wysokości składki do wspólnej kasy.

Nawet 7 tysięcy euro kary za zakupy na plaży. Ostrzeżenie dla jadących do Włoch

Nawet 7 tysięcy euro, czyli równowartość około 30 tysięcy złotych. Taką karę od 1 lipca urzędnik będzie mógł nałożyć na turystę we Włoszech za zakupy na plaży. Jeszcze więcej, bo do 15,5 tysiąca euro mogą zapłacić sami handlujący. Chodzi nie tylko o okulary, chusty, czy piłki, ale także inne usługi, jak masaże i tatuaże. Zdaniem szefa włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Matteo Salviniego po zmianach na plażach ma być bezpieczniej. - Musimy zatrzymać inwazję (sprzedawców - red.) na plażach, a także sprzedaż podrabianych towarów - powiedział. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Rozmowy o migracji na marginesie szczytu. Niemcy zabiegają o dwustronne umowy

Rząd grecki jest gotów do zawarcia z Berlinem dwustronnego porozumienia ws. przyjęcia uchodźców, którzy najpierw dotarli do Grecji i stamtąd udali się do Niemiec - oznajmił premier Aleksis Cipras w wywiadzie dla czwartkowego "Financial Timesa". Kilka godzin później w Brukseli węgierski rząd poinformował o przeprowadzeniu podobnych rozmów z Berlinem.

"Spekulowanie pontonami śmierci"

Rząd Hiszpanii nawiązał kontakt z Maltą w celu udzielenia pomocy migrantom ze statku organizacji pozarządowej Lifeline, który być może popłynie na wyspę po tym, jak nie wpuściły go Włochy.

Szef MSW wątpi w zasadność ochrony autora "Gomorry"

Polemikę i protesty wywołały słowa ministra spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salviniego, który stwierdził, że należy ocenić, czy trzeba dalej zapewniać ochronę policji pisarzowi Roberto Saviano, autorowi bestsellera "Gomorra". Przyznano mu ją z powodu pogróżek ze strony kamorry.

Macron o "trądzie". Włosi odpowiadają

Za "obraźliwe" i "nie na miejscu" uznali przedstawiciele rządu Włoch słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który oświadczył, że populiści szerzą się w Europie jak "trąd". Włoskie media za "Le Figaro" dodają, że jego komentarz odnosił się do Włoch.