Włochy

Włochy

Piątek był dniem strajku we włoskich bankach, ogłoszonego przez związek zawodowy pracowników tej branży. Domagają się oni odnowienia kontraktu zbiorowego. Według organizatorów protestu uczestniczyło w nim 90 procent zatrudnionych w bankach.

We Włoszech, których prawie połowa terytorium to teren sejsmiczny, a lawiny błotne są codziennością w wielu stronach, brakuje geologów. Liczba naukowców, uważanych za niezbędnych maleje w takim tempie, że być może trzeba będzie sprowadzać ich z zagranicy.

We Włoszech, których prawie połowa terytorium to teren sejsmiczny, a lawiny błotne są codziennością w wielu stronach, brakuje geologów. Liczba naukowców, uważanych za niezbędnych maleje w takim tempie, że być może trzeba będzie sprowadzać ich z zagranicy.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Włoch, były wicepremier Sergio Mattarella jest kandydatem rządzącej centrolewicy na prezydenta kraju. Jego kandydaturę ogłoszono formalnie tuż przed rozpoczęciem procedury wyboru szefa państwa w parlamencie. Pierwsze głosowanie jednak nie przyniosło rezultatów. Ponad połowę kart wrzucono pustych.

Srebrne urządzenie w ręku współtowarzysza podróży zainteresowało jednego z podróżnych. Kiedy zapytał co to za urządzenie, pasażer miał mu odpowiedzieć: to przyrząd do detonacji bomby. Po tej informacji osiemdziesiąt osób zostało ewakuowanych z samolotu, który z rzymskiego lotniska Fiumicino miał lecieć do Wiednia - informują dziennikarze włoskiej gazety "La Repubblica".

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano ustąpił w środę ze stanowiska. O swej zapowiadanej wcześniej dymisji 89-letni szef państwa zawiadomił w liście wystosowanym do obu izb parlamentu - Senatu i Izby Deputowanych oraz rządu Matteo Renziego. Rozpoczynają się poszukiwania jego następcy.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi zwrócił się do sądu w Mediolanie o skrócenie o 45 dni wyznaczonej mu kary w postaci prac społecznych. Prace te, polegające na opiece nad chorymi na Alzheimera, wykonuje raz w tygodniu po 4 godziny.

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano stanął w obronie wyjątkowej kolonii kotów, które żyją na plaży na Sardynii. Władze nadmorskiego kurortu San Vero Milis chciały koty usunąć z brzegu, ale nie dopuścił do tego szef państwa, który w dekrecie otoczył je ochroną.

Włoski lekarz wyleczony z eboli opuścił w piątek szpital w Rzymie, do którego został przewieziony z Sierra Leone. Gorączką krwotoczną zaraził się niosąc pomoc chorym w szpitalu prowadzonym w tym afrykańskim kraju przez włoską organizację dobroczynną Emergency.

Do 10 wzrosła liczba ofiar pożaru włoskiego promu "Norman Atlantic" - podała w poniedziałkowy wieczór włoska Straż Przybrzeżna. Podczas trwającej blisko półtorej doby operacji, którą utrudniały fatalne warunki atmosferyczne, ewakuowano prawie 500 osób. Promem podróżowali przede wszystkim Grecy. Wśród pasażerów nie było Polaków.

Historycy, konserwatorzy sztuki i muzealnicy dyskutują we Włoszech o propozycji, by w hotelach wystawiać obrazy i inne dzieła, przechowywane w muzealnych magazynach i całkowicie tam zapomniane. Dzięki temu, podkreśla się, zobaczą je turyści z całego świata. Współpraca prywatnego biznesu, a więc branży hotelarskiej, i publicznych muzeów pomogłaby rozwiązać ten problem.