Władimir Putin

Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin "podłożył bombę atomową pod gmach, który nazywa się Rosja". Jak dodał, w ostatecznym rozrachunku idee Lenina doprowadziły do rozpadu Związku Radzieckiego.

Prezydent Rosji Władimir Putin, broniąc na łamach gazety "Bild" decyzji o aneksji Krymu, powiedział, że ważny jest dla niego los i wola ludzi, a nie granice państwowe. Sankcje Zachodu wobec Rosji uznał za bezsensowne; ponownie skrytykował rozszerzenie NATO.

- Nie wiedziałem, że się boi. Później porozmawialiśmy i ją za to przeprosiłem - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie z dziennikarzami niemieckiego tabloidu "Bild". Kanclerz Niemiec została w 1996 roku została dotkliwie pogryziona przez psa myśliwskiego i od tego czasu unika czworonogów. W 2007 roku Władimir Putin wkroczył na spotkanie z Angelą Merkel w towarzystwie swojego psa. Podczas rozmów kanclerz Merkel była wyraźnie zdenerwowana.

Aktywność Władimira Putina spadła do rekordowo niskiego poziomu – ocenia w raporcie moskiewskie Centrum Reform Gospodarczych i Politycznych. Eksperci przeanalizowali liczbę wydawanych przez obecnego prezydenta dekretów w ciągu wszystkich lat jego prezydentury.

Nuta cytryny, czarnej porzeczki i sosnowych szyszek - takie zapachy łączą perfumy inspirowane Władimirem Putinem. Zapach o nazwie "Leaders. Number one" można kupić w smukłej, czarnej butelce z podobizną samego prezydenta Rosji. 100 ml butelka perfum kosztuje 95 dolarów.

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył życzenia noworoczne m.in. prezydentom USA i Francji, kanclerz Niemiec, a także premierowi Wielkiej Brytanii. W telegramie do Angeli Merkel Putin wyraził nadzieję na kontynuowanie współpracy, mającej na celu - jak to ujął - "umocnienie rosyjsko-niemieckich partnerskich kontaktów w interesach narodów obu państw i całego kontynentu".

W cerkwi, na siłowni, z psem, koniem i wędką. Kalendarz ze zdjęciami Władimira Putina pojawił się w kioskach. Kalendarz opatrzony jest zdjęciami rosyjskiego prezydenta i uwagami o kobietach, Rosji i życiu. Kalendarz rozchodzi się bardzo dobrze, w niektórych miejscach cały nakład został wykupiony. [materiał z programu "Fakty z Zagranicy"]

Rosjanie szykują się na święta noworoczne. W charakterze prezentu administracja Władimira Putina ofiarowała urzędnikom i politykom zbiór cytatów prezydenta pt. "Słowa zmieniające świat". Na Kremlu przekonują, że książka określa zasady, którymi kierują się władze przed podjęciem ważnych decyzji politycznych.

Ponad połowa pytanych Rosjan uznała prezydenta Władimira Putina "Człowiekiem Roku" - wynika z sondazu przeprowadzonego przez niezależne Centrum Lewady. Kolejne miejsca przypadły szefowi rosyjskiej dyplomacji Siergiejowi Ławrowowi i ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu.

Kirył Szamałow - w jego błyskotliwej karierze jak w soczewce ukazuje się przyszłość rosyjskiej elity powiązanej bezpośrednio z Władimirem Putinem. Mąż młodszej córki prezydenta Rosji kilka miesięcy po ślubie otrzymał od jednego z banków pożyczkę w wysokości ponad miliarda dolarów. W dwa lata podwoił majątek. - Tak przekazuje się władzę i przywileje następnemu pokoleniu - mówi agencji Reutera, która przeprowadziła śledztwo w tej sprawie, były wiceminister energetyki, a teraz opozycjonista Władimir Miłow.

"Czy Władimir Putin ma pojęcie o tym, co dzieje się w rządzonym przez niego kraju?" - to pytanie zadawali sobie opozycyjni dziennikarze, którzy wysłuchali konferencji rosyjskiego prezydenta. Obfitowała ona nie tylko w powiedzonka o "lizaniu po pewnym miejscu" Amerykanów przez tureckich dowódców, ale też w wypowiedzi nieprawdziwe - jak choćby o tym, że Amerykanie nie byli skłonni adoptować chorych rosyjskich dzieci.

"Konferencja prasowa Władimira Putina była początkiem jego walki o nowy wizerunek: ekonomisty i menedżera w czasach kryzysu" – pisze rosyjska opozycyjna "Nowaja Gazieta". I dodaje: "Dobra wiadomość jest taka, że rola menedżera w czasach kryzysu jest mniej ryzykowna niż rola ideologicznego lidera ruskiego miru".

Co kierowało Władimirem Putinem, który postanowił skomentować walkę Donalda Trumpa o start w wyborach prezydenckich? "Empatia i pragnienie", pisze komentator CNN Christian Whiton. Zwraca on uwagę na to, że Putin widzi w Amerykaninie showmana potrafiącego - jak on sam - przemówić do niewyedukowanych obywateli. Putin jest też jednak byłym oficerem KGB znającym się na charakterach, a to oznacza, że rozpoznał w Trumpie kogoś, kim można manipulować.

- Moskwa nigdy nie mówiła, że na Ukrainie nie ma Rosjan, którzy rozwiązują określone sprawy, w tym i wojskowe, lecz to nie oznacza, że są tam regularne wojska rosyjskie - powiedział Władimir Putin podczas niespodziewanie krótkiej konferencji prasowej. Prezydent Rosji przez 3 godz. i 10 min. odpowiadał na pytania dziennikarzy.