Władimir Putin

Władimir Putin

- Unia w ogóle nie powinna mówić o sankcjach, tylko je nakładać – powiedział doradca prezydenta ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar, który był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24. Wyraził też zaniepokojenie, że wizyta Władimira Putina w Normandii w czasie rocznicy D-Day może być próbą przełamania izolacji prezydenta Rosji.

- Unia Europejska z żalem odnotowuje obecność prezydenta Władimira Putina na paradzie wojskowej w Sewastopolu, na Krymie - powiedziała Maja Kocijanczicz, rzeczniczka szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton. Wcześniej sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ocenił, że wizyta Putina na Krymie, pierwsza od marcowej aneksji półwyspu przez Moskwę, jest niewłaściwa. Wizytę prezydenta Rosji w Sewastopolu z okazji 69. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i 70. rocznicy wyzwolenia Krymu spod niemieckiej okupacji skrytykował też Biały Dom.

Władimir Putin zadeklarował, że w sprawie kryzysu na Ukrainie jego kraj będzie postępować zgodnie z ustaleniami, jakie on poprzedniego dnia poczynił z rotacyjnym przewodniczącym OBWE, prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem. Prezydent Rosji powiedział także, że "w Europie znów podnosi głowę wojujący nacjonalizm".

- Nie mogę tego cofnąć - mówi o umówionym na 4 czerwca spotkaniu w Mławie Lech Wałęsa. Były prezydent był gościem "Faktów po Faktach". Stwierdził, że na obchodach rocznicowych będzie, ale "w godzinach, które będą mu odpowiadać". Szef Instytutu im. Lecha Wałęsy wyjaśniał w czwartek: były prezydent "użył skrótu i jak go ktoś zaprosi na uroczystości oficjalne w Warszawie, to zdąży i będzie".

Rosja wycofała swoje wojska z granicy z Ukrainą - oświadczył w Moskwie prezydent Władimir Putin po spotkaniu z przewodniczącym OBWE, prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem. Z kolei Burkhalter zapowiedział, że w ciągu najbliższych godzin przedstawiona zostanie "mapa drogowa" w celu rozwiązania ukraińskiego kryzysu.

Ma cztery pokłady, niesamowitą moc, najnowocześniejszą aparaturę i 65 metrów długości. Stoi w prywatnym porcie w Toskanii. Według mediów ten oszałamiający jacht należy do Władimira Putina. Dlaczego akurat ta, jedna z czterech jednostek należących do prezydenta Rosji, wzbudza największe zainteresowanie?

Ponad 3/4 Ukraińców ma negatywny stosunek do Władimira Putina - wynika z sondażu ukraińskiej grupy badawczej Rating. To ocena o kilka punktów procentowych gorsza niż Józefa Stalina.

Sankcje będą szkodliwe dla wszystkich. Uderzą w światową gospodarkę i negatywnie odbiją się na jej tych, którzy z niej korzystają - powiedział w czwartek Władimir Putin. Prezydent Rosji dodał, że "będą konsekwencje jeśli władze Ukrainy użyły siły na wschodzie, bo to przestępstwo wobec własnych obywateli".

Jeżeli władze Ukrainy użyły wojska na wschodzie Ukrainy, to kraj ten czekają konsekwencje - powiedział w czwartek Władimir Putin, po raz pierwszy od wielu dni zajmując głos w sprawie przeprowadzanej przez Kijów operacji antyterrorystycznej w regionach graniczących z Rosją. Ukraińcy starają się stamtąd wyprzeć prorosyjskich separatystów wspieranych przez rosyjskie służby specjalne.

Kreml jest zadowolony z rezultatów rozmów w Genewie na temat kryzysu ukraińskiego, ale trzeba jeszcze przeanalizować wynik spotkania - powiedział rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Zaznaczył przy tym, że Zachód zachowuje się "dwulicowo" i jest pełen "hipokryzji".

Za pośrednictwem telemostu prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczył w uroczystej inauguracji wywozu ropy z platformy wydobywczej na arktycznym Morzu Peczorskim. To ją próbowali blokować ekolodzy z Greenpeace we wrześniu ubiegłego roku. Wszyscy zostali wówczas aresztowani.