Władimir Putin

Władimir Putin

"Odnalazła się córka Putina" - to zdanie zelektryzowało w czwartek rosyjski internet. I szybko pojawiło się w depeszach agencyjnych - wszak wszelkie informacje dotyczące prywatnego życia prezydenta Rosji są na wagę złota. Niezależny dziennikarz Oleg Kaszyn skojarzył fakty, sprawdził dokumenty i dane kilku instytucji, by w końcu ogłosić, że młodsza córka Władimira Putina to Jekaterina Tichonowa, dyrektorka centrum Innopraktika, które zaangażowano w projekt wart 1,7 mld dolarów.

Siłowicy wokół Putina mówią mu, że rosyjska armia jest silniejsza od ukraińskiej i należy to wykorzystać - mówi w wywiadzie dla "Nowoje Wremja" rosyjski politolog Wiktor Ogijenko. Ale to tylko jeden z pięciu powodów, dla których - zdaniem politologa, prezydent Rosji będzie kontynuował działania wojenne w Donbasie. Część z nich ma charakter psychologiczny i wynika ze specyficznego postrzegania przez Władimira Putina - byłego oficera KGB - Rosji i otaczającego ją świata.

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w piątek władze Ukrainy o wydanie "przestępczego rozkazu" rozpoczęcia działań bojowych w Donbasie na wielką skalę. Oskarżył stronę ukraińską o używanie artylerii i lotnictwa również w rejonach gęsto zaludnionych.

10 tysięcy członków, obozy szkoleniowe i "praca na wiecach". Tak ma wyglądać działalność powołanego w ub. tygodniu "Antymajdanu" - ruchu tworzonego przez zwolenników rosyjskiego prezydenta. Lider organizacji, senator Dmitrij Sablin, "zdradził" w wywiadzie dla RBK szczegóły "pracy" antymajdanowców.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział w środę, że otrzymał ze stolicy Korei Północnej „pozytywny sygnał” w odpowiedzi na wysłane przez Moskwę w listopadzie zaproszenie dla Kim Dzong Una. Władimir Putin zaprosił dyktatora do stanięcia z nim w loży honorowej 9 maja w czasie obchodów Dnia Zwycięstwa, czyli zakończenia II wojny światowej.

Prezydent Rosji Władimir Putin zaakceptował propozycję swojego pełnomocnika w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym, by bezpłatnie rozdawać ziemię mieszkańcom regionu. W ten sposób władze chcą przyciągnąć na Daleki Wschód siłę roboczą – pisze "Echo Moskwy". Władimir Putin "zalecił przemyśleć ten mechanizm, by nie doszło do ewentualnych nadużyć".

"Nie ma szans" by prezydent Rosji Władimir Putin został zaproszony na następny szczyt grupy G7 - oceniła w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Każdy Rosjanin, od dziecka po dorosłego mężczyznę, zapłacił 12 tys. dolarów za geopolityczne ambicje prezydenta. Z nieoficjalnych obliczeń wynika, że Władimir Putin na dwa wielkie projekty 2014 roku, igrzyska olimpijskie w Soczi i inwazję na Ukrainę, wydał ponad 160 mld dolarów.

Węgierski dziennik "Nepszava" podał we wtorek, że prezydent Rosji Władimir Putin planuje na wiosnę wizytę w Budapeszcie. W reakcji węgierskie partie opozycyjne zaapelowały do rządu o konsultacje i o zerwanie umowy z Rosją dotyczącej elektrowni atomowej w Paks.

- Nic nie wskazuje na to, żeby głowa państwa rosyjskiego się do Polski wybierała - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat prof. Tomasz Nałęcz o ewentualnym udziale Władimira Putina w uroczystościach z okazji 70. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, do których dojdzie w końcu stycznia.

Dla państw Zachodu byłoby najlepiej, gdyby otoczenie Władimira Putina samo postanowiło go wymienić na kogoś bardziej skłonnego do współpracy - stwierdził w "Faktach po Faktach" Paweł Kowal i dodał, że to jest jego zdaniem realne. Prof. Adam Rotfeld jest przekonany, że tak się nie stanie. - W najbliższych latach będziemy mieć do czynienia z Putinem - przestrzegał były dyplomata.

Przybyło zagrożeń, ale są też nowi sojusznicy. Fundamenty się nie zmieniły, ale są nowe akcenty. NATO wrogiem numer 1? Nic nowego. Ukraina? Ani słowa o niej. Prace nad nową doktryną wojskową Rosji rozpoczęły się już kilka lat temu, i choć zatwierdzono ją właśnie teraz, dokument przede wszystkim uwzględnia to, co wydarzyło się w latach 2008-2013.

Zapisy nowej doktryny wojennej Rosji nie zaskakują, także jeśli chodzi o wrogość do NATO - podkreślali w "Faktach po Faktach" Dariusz Rosati, Witold Waszczykowski i Janusz Zemke. Podkreślali, że już podczas pierwszej fali rozszerzenia Sojuszu (m.in. o Polskę) Rosja protestowała i groziła pogorszeniem stosunków. - To rozgrywka polityczna na rynek wewnętrzny - mówił o doktrynie Waszczykowski, były wiceszef MSZ.

Ma trójkę z angielskiego, chciał być Darthem Vaderem i dostać blaster z kulami na rzepy. 12-letni uczeń gimnazjum z Błagowieszczeńska został jednak gwiazdą rosyjskiego internetu, gdy na noworoczny bal przebierańców w szkole przebrał się za... Putina. Teraz jego największym marzeniem jest spotkać na ulicy prawdziwego prezydenta Rosji.