Władimir Putin

Władimir Putin

Przyjęte w stolicy Białorusi dokumenty nie mają większego znaczenia. Rosja i tak nie zamierzała ich respektować. Dużo poważniejsze, fatalne konsekwencje ma sam fakt spotkania „normandzkiej czwórki”. Angela Merkel i Francois Hollande tylko zachęcili Rosję do dalszej zbrojnej agresji. Władimir Putin upewnił się co do skuteczności stosowania brutalnej siły i zastraszania, zaś Petro Poroszenko stracił iluzje, jeśli chodzi o wsparcie Europy.

- Obawiamy się, że przez te dwie doby, teraz już mniej niż dwie doby, siły prorosyjskie będą próbować zająć więcej terytorium - mówił na antenie TVN24 Biznes i Świat ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. - To wskazuje na to, że Rosja jednak nie do końca jest szczera i otwarta w rozmowach z Ukrainą, światem i Unią Europejską w szczególności, ponieważ próbuje do końca grać - dodał.

Jedyny pozytywny wynik porozumień mińskich to możliwe wstrzymanie ognia - piszą Andriej Iłłarionow i Andriej Piontkowski. Zdaniem byłego doradcy Putina oraz opozycyjnego politologa rosyjskiego, poza tym "Putin dostał praktycznie wszystko, co chciał". Nie biorąc przy tym na siebie żadnych zobowiązań. Wszystkie zobowiązania wzięła na siebie Ukraina.

Rosjanie uważają Władimira Putina za najpotężniejszą instytucję w Rosji - wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady, opublikowanego w czwartek. Na kolejnych miejscach znalazły się Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) i wojsko.

Prezydent Rosji Władimir Putin może pojechać do Pekinu na początku września na obchody 70. rocznicy Dnia Zwycięstwa w wojnie chińsko-japońskiej - poinformował ambasador Rosji w Chinach Andriej Denisow.

Prezydent Rosji Władimir Putin omówił sytuację na wschodzie Ukrainy ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa. Narada dotyczyła także planowanej na piątek rozmowy Putina z Francois Hollande'm i Angelą Merkel.

- Nie istnieje u nas Ministerstwo Transportu, czy co? Co się dzieje? Powariowaliście? - tak Władimir Putin zareagował na wieść o zawieszeniu kursowania pociągów podmiejskich, tzw. elektryczek w wielu regionach Rosji. - Czy rozumiecie, jak to jest poważne? Przecież to nie jest zawieszenie kursowania jednej linii autobusowej, to dotyczy tysięcy ludzi! To niepoważne podejście! - grzmiał rosyjski prezydent na posiedzeniu rządu.

Wdowa po otrutym polonem agencie rosyjskich służb Aleksandrze Litwinience, Marina, mówiła w poniedziałek podczas publicznego śledztwa w Londynie o niechęci jej męża wobec prezydenta Rosji Władimira Putina. Zeznawała też na temat pracy Litwinienki dla służb brytyjskich.

Prezydent Rosji Władimir Putin "wzywa wszystkie strony konfliktu do przerwania walk i wszelkich form przemocy" - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję RIA-Nowosti. Jak dodał, Putin "jest poważnie zaniepokojony trwającymi działaniami bojowymi i rozlewem krwi".

W świecie tancerzy plotkowało się o tym, że Jekaterina Tichonowa może byc córką Władimira Putina - twierdzi Jacek Tarczyło, trener Rock'n'Rolla i znajomy młodej tancerki z parkietu. Dotychczas jednak takie sensacje wkładano między bajki, aż niezależny dziennikarz Oleg Kaszyn przeprowadził dziennikarskie śledztwo, sprawdził dokumenty i orzekł, że młodsza córka rosyjskiego prezydenta to właśnie Tichonowa. Materiał "Polski i Świata".

Mimo że od czasu wyniesienia go na pozycję prezydenta przez Borysa Jelcyna minęło już kilkanaście lat, o życiu rodzinnym Władimira Putina wiadomo niewiele. Kreml wiernie dba o wizerunek przywódcy wręcz "zaślubionego Rosji", na wzór brytyjskiej monarchini Elżbiety I. Starania o to trwają zwłaszcza od czerwca 2013 r., momentu, w którym Putin oficjalnie poinformował o tym, że rozwodzi się z żoną Ludmiłą. Ubiegłego lata pojawiły się informacje o córce Putina Marii, rzekomo żyjącej w Holandii. Teraz więcej światła padło na jego drugą córkę, Jekaterinę. Ile wiadomo o rodzinie Władimira Władimirowicza Putina?

"Odnalazła się córka Putina" - to zdanie zelektryzowało w czwartek rosyjski internet. I szybko pojawiło się w depeszach agencyjnych - wszak wszelkie informacje dotyczące prywatnego życia prezydenta Rosji są na wagę złota. Niezależny dziennikarz Oleg Kaszyn skojarzył fakty, sprawdził dokumenty i dane kilku instytucji, by w końcu ogłosić, że młodsza córka Władimira Putina to Jekaterina Tichonowa, dyrektorka centrum Innopraktika, które zaangażowano w projekt wart 1,7 mld dolarów.

Siłowicy wokół Putina mówią mu, że rosyjska armia jest silniejsza od ukraińskiej i należy to wykorzystać - mówi w wywiadzie dla "Nowoje Wremja" rosyjski politolog Wiktor Ogijenko. Ale to tylko jeden z pięciu powodów, dla których - zdaniem politologa, prezydent Rosji będzie kontynuował działania wojenne w Donbasie. Część z nich ma charakter psychologiczny i wynika ze specyficznego postrzegania przez Władimira Putina - byłego oficera KGB - Rosji i otaczającego ją świata.