Wielka Brytania

Wielka Brytania

Trzej obywatele brytyjscy przyznali w piątek przed londyńskim sądem, że w Pakistanie przygotowywali się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w Wielkiej Brytanii. Wyrok zapadnie w kwietniu. Wszyscy trzej zostali aresztowani w lipcu ub. roku we wschodnim Londynie na krótko przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział we wtorek, że jego kraj może rozważyć weto wobec dalszego embarga Unii Europejskiej na dostawy broni do Syrii. Wyraził przy tym nadzieję, że cała UE dojdzie w tej sprawie do porozumienia.

Andriej Ługowoj, którego Brytyjczycy podejrzewają o udział w zabójstwie byłego agenta KGB i FSB Aleksandra Litwinienki, oświadczył we wtorek w Moskwie, że nie będzie współpracował z brytyjskim śledztwem. Jego zdaniem tamtejsze władze nie pozwolą mu dowieść swej niewinności.

Paraliż komunikacyjny w Wielkiej Brytanii - zamknięto lotniska, odwołano pociągi. Pasażerowie muszą liczyć się z wielogodzinnymi opóźnieniami. Niektórzy kierowcy spędzili noc w samochodzie po tym, jak utknęli na zaśnieżonej drodze w południowo-wschodniej Anglii w prawie 50-kilometrowym korku. Wielu stało także we wtorek.

Czy księżna Kate niechcący ujawniła płeć dziecka, które ma się urodzić w lipcu? Okazji dostarczyła przygodna pogawędka o pluszowym misiu, podarowanym jej w prezencie w dawnym rybackim miasteczku Grimsby na wschodzie Wielkiej Brytanii.

Susze i powodzie - do obu tych zjawisk mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą przywyknąć i się na nie przygotować, przekonuje szef Agencji Ochrony Środowiska na Wyspach Chris Smith, cytowany przez BBC News.

Brytyjska królowa Elżbieta II trafiła do szpitala z objawami ostrego nieżytu żołądka i jelit - poinformował rzecznik Pałacu Buckingham. Z tego powodu odwołano m.in. zaplanowaną na najbliższe dni wizytę 86-letniej monarchini we Włoszech.

Szef MSZ Wielkiej Brytanii William Hague skierował do kolegów z rządu prywatny list, w którym nalega, by nie wypowiadali się na drażliwe tematy związane z wojną w Iraku - podały w piątek brytyjskie media. 10 marca przypada 10. rocznica interwencji w Iraku.

W wieku 81 lat zmarł Bruce Reynolds, główny autor głośnego napadu na przewożący gotówkę pociąg z Glasgow do Londynu w 1963 roku. Łupem złodziei padło wówczas 2,6 mln funtów szterlingów.

Zagraniczni lekarze, także z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein), zainteresowani pracą w brytyjskiej publicznej służbie zdrowia (NHS), będą musieli wykazać się biegłą znajomością angielskiego.

Trzej młodzi Brytyjczycy, odpowiadający przed sądem za przygotowywanie aktów terroru, które mogły doprowadzić do "masowych ofiar i zniszczeń", zostali uznani za winnych. Mężczyźni mieli twierdzić, że planowane przez nich ataki będą "kolejnym 11 września".

W przedziale reaktora atomowego okrętu podwodnego HMS Tireless doszło do niewielkiego wycieku wysoce radioaktywnego chłodziwa. Awaria miała zostać szybko opanowana i załoga miała nie ucierpieć, ale okręt trafił do stoczni. Nie wiadomo jeszcze ile czasu tam spędzi.