Wielka Brytania

Wielka Brytania

Dokładnie rok temu trzech brytyjskich żołnierzy przypłaciło życiem chęć dostania się do elitarnej jednostki komandosów SAS. Mężczyźni nie wytrzymali morderczego upału i niemal 9-godzinnego marszu górskimi zboczami w pełnym rynsztunku. Organizator marszu, czyli brytyjski resort obrony, nie wyciągnął wniosków z tej tragedii - twierdzi koroner prowadząca śledztwo. I zarzuca resortowi brak przygotowania, kiepską organizację oraz twierdzi, że tych śmierci można było uniknąć.

Rząd Wielkiej Brytanii będzie dążyć do całkowitego zlikwidowania deficytu budżetowego i osiągnięcia dodatniego bilansu finansów publicznych w roku fiskalnym 2019/2020 - zapowiedział w środę minister finansów George Osborne w oświadczeniu. Dodatkowo, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zostanie podniesiona kwota wolna od podatku i wyniesie od następnego roku 11 tys. funtów.

W 10. rocznicę dokonanych przez islamistów samobójczych zamachów bombowych w środkach miejskiego transportu w Londynie brytyjski premier David Cameron oddał we wtorek hołd ofiarom. Tego dnia z rąk zamachowców zginęły 52 osoby. Więcej w "Faktach z Zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

We wtorek 7 lipca mija 10 lat od zamachów w Londynie. Cała Wielka Brytania zatrzyma się dziś na chwilę, aby oddać hołd 52 ofiarom ataków. W pierwszym samobójczym zamachu fundamentalistów islamskich w Europie Zachodniej zginęły trzy Polki.

Hiszpańscy funkcjonariusze zatrzymali w okolicach Alicante parę Brytyjczyków, którzy, symulując porwanie kobiety, usiłowali wyłudzić od jej rodziców 5 tys. funtów. Partner kobiety, który udawał porywacza, domagał się też oddania opieki nad córką, która została odebrana rodzicom i przekazana dziadkom.

W sobotę w Londynie, w dniu zapowiadanej od jakiegoś czasu akcji społeczności żydowskiej w sąsiedztwie Shomrim, w której zachęcano do obchodzenia szabatu, na ulicach pojawiła się mała demonstracja neonazistów. Jak udokumentowali brytyjscy fotoreporterzy, zdecydowaną większość ultraprawicowej grupy stanowili paradujący ze sztandarami i w koszulkach Narodowego Odrodzenia Polski.

W niedzielę ochrzczono księżniczkę Charlotte, córkę księcia Williama i księżnej Kate. Sakramentu udzielił arcybiskup Canterbury. Uroczystość odbyła się w symbolicznym miejscu - kościele, gdzie 54 lata temu ochrzczona została księżna Diana.

Brytyjscy oficjele poważnie rozważali przetransportowanie 5,5 mln mieszkańców Hongkongu do Irlandii Północnej i stworzenia nowej aglomeracji na Wyspach. Miała to być odpowiedź na obawy związane z upływem w 1997 r. terminu dzierżawy miasta od Chin - wynika z dokumentów odtajnionych przez brytyjskie Archiwa Państwowe.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron sądzi, że atakowanie w razie potrzeby dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii byłoby zgodne z prawem. Chce, żeby rozważył to parlament - powiedziała w czwartek rzeczniczka szefa rządu. Wielka Brytania uczestniczy już w bombardowaniu pozycji IS w Iraku.

Lipiec rozpoczął się upalnie niemal w całej Europie. W Wielkiej Brytanii padł rekord temperatury. W wielu innych miejscach odnotowano wartości powyżej 30 stopni. Upały dotknęły m.in. Francję, Belgię, Szwajcarię i Niemcy. Mieszkańcy Europy szukają ochłodzenia m.in. w fontannach. Ci ciepłolubni korzystają ze słonecznej aury i opalają się na plażach.

Do wieczora w środę potrwają w Londynie największe ćwiczenia antyterrorystyczne w historii Wielkiej Brytanii. Bierze w nich udział ponad 1000 policjantów, a także oficerowie wywiadu oraz inne służby. Władze zapewniają, że ćwiczenia nie są odpowiedzią na zamach w Tunezji, w którym zginęło co najmniej 21 Brytyjczyków. Ale data i tak jest szczególna, bo za niespełna tydzień minie dekada od zamachu w londyńskim metrze, w którym zginęły 52 osoby.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron ostrzegł w poniedziałek przed planowanymi przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) "straszliwymi atakami" terrorystycznymi na terytorium jego kraju i "w innych częściach świata". Zdaniem Camerona IS stanowi dla Zachodu "zagrożenie egzystencji". Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.