Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

"Europa od strony południowej jest bezbronna". Szydło i Orban zapowiadają współpracę

Polska i Węgry będą dalej umacniać współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej - zadeklarował premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu z szefową polskiego rządu Beatą Szydło. Jak ocenił, od sukcesu Europy Środkowo-Wschodniej zależy sukces całej Europy. Z kolei szefowa polskiego rządu podkreślała, że liczy na wspólne stanowisko Grupy ws. Brexitu i migracji.

"NYT": Konsekwencje Brexitu odczują też kraje UE

Ewentualna decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu UE będzie niekorzystna dla obu stron - pisze w piątek dziennik "New York Times". Podkreśla, że w ten sposób Wielka Brytania straci wpływ na europejską politykę. Konsekwencje tzw. Brexitu odczują też kraje UE.

Brytyjczycy coraz wyraźniej chcą wyjścia z UE

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej popiera 45 proc. Brytyjczyków, 36 proc. badanych jest przeciwko - wynika z sondażu YouGov opublikowanego w dzienniku "The Times". To największe poparcie dla tzw. Brexitu od września ubiegłego roku.

Węgiel, wojska NATO? Brytyjska prasa pyta, za co Londyn kupi poparcie Polski

Polska poprze postulowane przez Londyn ograniczenie zasiłków dla imigrantów - pisze brytyjski "The Telegraph". Zdaniem rozmówców dziennika szalę na "tak" dla porozumienia przechyli brytyjskie poparcie dla baz NATO w Polsce i sprawa polskiego węgla. Z resztą mniej atrakcyjna Wielka Brytania zatrzyma Polaków w domu, na czym zależy nowemu rządowi. Zachodnia prasa w kontekście Polski skupia się przed wszystkim na porozumieniu z Davidem Cameronem.

Cameron wytłumaczy się z rozmów z Tuskiem. "Kiedy zobaczył poranną prasę, mógł zadławić się kawą"

Brytyjski premier David Cameron ma zająć dziś w Izbie Gmin stanowisko w sprawie projektu porozumienia dotyczącego warunków członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. Eksperci z Wielkiej Brytanii ostrożnie tymczasem oceniają projekt przedstawiony przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Korespondent "Faktów" TVN przyjrzał się z kolei temu, co pisze o sprawie brytyjska prasa.

"Cameron byłby głupi, gdyby spotykał się tylko z Szydło"

Projekt porozumienia Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie ograniczeń w świadczeniach socjalnych dla imigrantów to dobra wiadomość, również dla Polski - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Kazimierz Marcinkiewicz. Dodał, że David Cameron przyjedzie do Polski spotkać się z Jarosławem Kaczyńskim, bo wie, kto podejmuje decyzje polityczne nad Wisłą.

Ograniczenie zasiłków dla imigrantów, Polacy też objęci. Tusk z nową ofertą dla Camerona

W ramach porozumienia z Wielką Brytanią Unia proponuje ograniczenie przydzielania zasiłków dla imigrantów z innych państw UE. Ma między innymi chodzić o "eksport zasiłków dla dzieci" - wynika z propozycji przedstawionych przez przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Na razie są to wyjściowe pomysły, które mają być podstawą do rozpoczęcia negocjacji pomiędzy Brukselą a Londynem. Premier David Cameron przyjął je z zadowoleniem.

Cameron "ma dwa tygodnie na przekonanie Europy Wschodniej". W piątek będzie w Warszawie

Polska, Węgry, Czechy i Słowacja sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom dyskryminującym ich obywateli w Wielkiej Brytanii - pisze portal dziennika "Guardian". Zdaniem brytyjskich dziennikarzy premier David Cameron będzie miał dwa tygodnie na przekonanie Europy Wschodniej do swoich propozycji ws. ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych. W piątek brytyjski premier przylatuje do Polski.