Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

"Mayizm" na lewo od "thatcheryzmu"

Brytyjska prasa, komentując w piątek na pierwszych stronach przedstawiony dzień wcześniej program Partii Konserwatywnej, podkreśla, że w czerwcowych wyborach premier Theresa May wyraźnie liczy na zdobycie głosów części tradycyjnych wyborców Partii Pracy.

Bruksela i Londyn przed starciem wagi ciężkiej. "Brytyjczycy będą musieli coś zapłacić"

- Mam wrażenie, że Bruksela i Londyn prężą muskuły przed ciężką walką - mówi Agata Gostyńska-Jakubowska, research fellow, Centre for European Reform. Jak przypomina, "22 maja Rada Europejska przyjmie mandat negocjacyjny dla Michela Barniera, który będzie rozmawiał z Wielką Brytanią". - Dopiero wtedy obie strony siądą do stołu - zaznacza gość programu "Otwarcie dnia", zaznaczając, że kluczowe będą kwestie finansowe. - Nie ma wątpliwości, że Brytyjczycy będą musieli coś zapłacić - wskazuje Gostyńska-Jakubowska.

Takiego urlopu jeszcze nie było. Premier składa obietnicę

Wprowadzenie rocznego urlopu na opiekę nad starszymi członkami rodziny - to jedna z obietnic wyborczych premier Wielkiej Brytanii Theresy May. Zdaniem Davida Kennedy'ego, Brytyjczyka mieszkającego w Polsce, to dobry pomysł. - Społeczeństwo się starzeje - podkreśla gość TVN24 BiS.

Polacy na Wyspach obawiają się Brexitu. "Wielu wraca"

- Sytuacja jest teraz bardzo niepewna. Sami Brytyjczycy myślą o tym, co będzie się działo po Brexicie i raczej obawiają się, że sytuacja na Wyspach może zmienić się na gorsze - mówi w rozmowie z TVN24 BiS Edyta Williamson, Polka mieszkająca w Londynie od 15 lat. - Jest coraz więcej paniki (...) wiele osób zastanawia się nad powrotem i jak sama słyszę wielu ludzi wraca do Polski - dodaje. Zdaniem Jarosława Marciuka, "sytuacja imigrantów będzie kartą przetargową w negocjacjach brexitowych". - Chcielibyśmy jako osoby pracujące tutaj mieć gwarancję, że nic się nie zmieni - podkreśla Polak mieszkający w Londynie. Tymczasem Michał Dembiński, główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej zauważa, że brytyjski rynek pracy ma coraz większe problemy z pracownikami.

Praca na Wyspach po Brexicie. Premier May zapowiada potężne zmiany

Premier Theresa May zapewniła w poniedziałek, że jej Partia Konserwatywna zrealizuje obietnicę zredukowania imigracji netto, czyli różnicę między liczbą osób przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii a osób opuszczających kraj, do "dziesiątków tysięcy" rocznie, jeśli wygra w przyszłym miesiącu wybory parlamentarne.

May rozmawiała z Macronem o Brexicie. "Wyjątkowe partnerstwo"

Brytyjska premier Theresa May serdecznie pogratulowała Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w II turze wyborów prezydenckich we Francji – poinformowały służby prasowe na Downing Street. Politycy rozmawiali między innymi o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Merkel "wściekła" na Junckera

Angela Merkel jest wściekła na szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera - twierdzi "Der Spiegel". Kanclerz Niemiec obarcza Junckera odpowiedzialnością za przeciek do prasy z rozmowy o Brexicie z brytyjską premier Theresą May.

Unijny negocjator pyta o prawa po Brexicie. Podaje przykład także polskiego pracownika

- Co, jeśli wykwalifikowany pracownik z Polski, pracujący dla fabryki BMW w Plant Oxford, straci swoją pracę? - pytał szef unijnej grupy negocjującej warunki Brexitu Michael Barnier. Podczas spotkania o stanie Unii Europejskiej we Florencji przykłady osób z różnych państw wykonujących pracę poza swoim rodzinnym krajem posłużyły do szerszej debaty o prawach, jakie mogą utracić miliony osób po Brexicie.

Gigantyczny rachunek za Brexit. Trzy najważniejsze fakty

100 miliardów euro - tyle może wynieść "rachunek" Wielkiej Brytanii za wyjście z Unii Europejskiej. Londyn deklaruje, że nie zapłaci tak ogromnej sumy. Dyskusja o kosztach to początek długich negocjacji związanych z tym procesem. Poznaj najważniejsze fakty związane z Brexitem.