Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

May po rozmowach w Brukseli: osiągnęliśmy postęp, rozmowy będą kontynuowane

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i brytyjska premier Theresa May rozmawiali w środę w Brukseli o możliwych alternatywnych rozwiązaniach w sprawie granic Irlandii Północnej po brexicie. May, która domaga się gwarancji, że kontrowersyjny mechanizm awaryjny (backstop) będzie tymczasowy, poinformowała o osiągnięciu postępu w negocjacjach.

Tusk: Niech Brytyjczycy przedstawią swój projekt. My tego za nich nie zrobimy

Jeśli Brytyjczycy nie zdążą z przygotowaniem jakiegoś sensownego wariantu, to zawsze zostaje możliwość przeciągnięcia w czasie negocjacji - powiedział w środę w "Faktach po Faktach" szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Pytany o dalsze losy brexitu, dodał, że wyjście Wielkiej Brytanii bez żadnej umowy "jest nie do zaakceptowania".

Najważniejsze to uniknąć "twardego brexitu". Morawiecki rozmawiał z May

W piątkowej rozmowie telefonicznej zapewniłem premier Wielkiej Brytanii Theresę May, że Polska opowiada się za rozwiązaniem w sprawie brexitu, które będzie dobre i dla Unii Europejskiej, i dla Wielkiej Brytanii - przekazał w piątek premier Mateusz Morawiecki. - Najważniejsze to uniknąć "twardego brexitu" - podkreślił.

"Wybuchowe" słowa o brexicie. Główny negocjator Londynu podsłuchany w barze

Izba Gmin będzie musiała wybrać pomiędzy zaakceptowaniem projektu umowy proponowanej przez premier Theresę May lub znaczącym opóźnieniem brexitu - miał stwierdzić główny brytyjski negocjator w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Olly Robbins. Jego słowa, często sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem Londynu, według doniesień mediów miały zostać podsłuchane w hotelowym barze.

"The Times": brexit może przedłużyć kadencję szefa wywiadu

Szef brytyjskiego wywiadu MI6 Alex Younger będzie poproszony o pozostanie na stanowisku, mimo przekroczenia wieku emerytalnego. Celem jest zapewnienie stabilności instytucji w chwili spodziewanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - podał dziennik "The Times".

Izba Gmin stawia warunek poparcia umowy o brexicie

Brytyjski parlament nie poprze wynegocjowanego przez premier Theresę May porozumienia o brexicie, dopóki tak zwany backstop nie zostanie w nim ograniczony czasowo - we wtorek oświadczyła przewodnicząca Izby Gmin Andrea Leadsom. Jak podkreśliła, niekoniecznie oznacza to, że obecne porozumienie z Unią Europejską musi być renegocjowane.

Tusk: nie widać przełomu na horyzoncie

Przywódcy Unii Europejskiej chcą, żebyśmy wspólnie pracowali nad porozumieniem. To jest to, co widzę i słyszę - powiedziała w czwartek premier Wielkiej Brytanii Theresa May po spotkaniu z przewodniczącym Donaldem Tuskiem. Szef Rady Europejskiej ocenił jednak, że wspólna rozmowa nie przyniosła przełomu.

Backstop. Czym jest i dlaczego budzi aż tyle kontrowersji

Im bliżej brexitu, tym częściej na ustach polityków i w prasowych nagłówkach pojawia się jedno słowo: backstop. Mechanizm, który ma pomóc uniknąć przynajmniej części kłopotów, generuje inne. Czym jest backstop i dlaczego jest aż tak kontrowersyjny?

Specjalne miejsce w piekle? "Wszyscy będziemy musieli w nim żyć". Komentarze prasy

Donald Tusk się nie cieszy. Tak samo jak wszyscy inni, będzie musiał ponieść konsekwencje pojedynczej najgłupszej rzeczy, jaką Wielka Brytania kiedykolwiek zrobiła - ocenia w komentarzu "Independent". Brytyjska prasa szeroko komentuje słowa szefa Rady Europejskiej o "specjalnym miejscu w piekle" dla tych, którzy promowali brexit i jednocześnie nie mieli na niego żadnego planu.

Tusk o brexicie i "specjalnym miejscu w piekle"

Unijna "27" nie przedstawi nowej oferty w sprawie brexitu. Naszym najważniejszym celem jest przeciwdziałanie scenariuszowi brexitu bez umowy z Wielką Brytanią - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Symboliczne miejsce. Stoltenberg zwołuje Sojusz na obrady do Londynu

Najbliższy szczyt szefów rządów i państw NATO odbędzie się w grudniu w Londynie - ogłosił w środę sekretarz generalny tej organizacji, Jens Stoltenberg. Sojusz będzie tam świętował siedemdziesięciolecie istnienia. Wiadomość z zadowoleniem przyjęła premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Brytyjskie media: służby mają plan ewakuacji królowej w razie zamieszek po brexicie

Brexit zbliża się wielkimi krokami, a jego konsekwencje, nawet dla ekspertów, są trudne do przewidzenia. Brytyjskie służby szykują się na najgorsze i reaktywują plan ewakuacji rodziny królewskiej jeszcze z czasów zimnej wojny - podają w niedzielę dwie brytyjskie gazety. To wszystko na wypadek niepokojów społecznych, jakie mogą towarzyszyć "wielkiemu rozwodowi" Londynu i Brukseli.