Wielka Brytania - UE

Wielka Brytania - UE

Brytyjski rząd chce ponownego zawieszenia parlamentu

Brytyjski rząd potwierdził w środę, że zwróci się do królowej o zawieszenie parlamentu od wtorku 8 października do poniedziałku 14 października, kiedy przemową Elżbiety II ma się zacząć jego nowa sesja.

"Unia chce umowy. Pozostajemy zjednoczeni i gotowi do pracy 24 godziny na dobę"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w środę po południu rozmawiał przez telefon z Borisem Johnsonem. Powiedział, że jest zadowolony z "determinacji" brytyjskiego premiera, ale podkreślił, że nadal są "problematyczne kwestie" w rozmowach o brexicie między Brukselą a Londynem. Wcześniej w środę Johnson przedstawił propozycję, którą nazwał "kompromisową". Podkreślił jednak, że 31 października Zjednoczone Królestwo wyjdzie z Unii Europejskiej niezależnie od wszystkiego.

"Nie brzmi zachęcająco". Irlandzki premier chłodno o propozycji Borisa Johnsona

Nowa propozycja Londynu w sprawie brexitu "nie brzmi zachęcająco" i nie może być podstawą do porozumienia - ocenił w środę premier Irlandii Leo Varadkar. Brytyjski rząd opublikował szczegóły planu zastąpienia innym rozwiązaniem budzącego kontrowersje w Wielkiej Brytanii tak zwanego backstopu. Wcześniej premier Boris Johnson przekonywał, że jest to rozwiązanie kompromisowe.

"Tak, to jest kompromis ze strony Wielkiej Brytanii. Teraz ich kolej na kompromis"

31 października Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej niezależnie od wszystkiego - obiecał brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu kończącym konferencję programową Partii Konserwatywnej. Zapowiedział przedstawienie Brukseli "konstruktywnych i rozsądnych propozycji". Rzeczniczka Komisji Europejskiej zapewniła, że zostaną one "obiektywnie" ocenione. - Unia chce porozumienia - oświadczyła Mina Andreewa.

Wotum nieufności, impeachment? Opozycja zastanawia się nad krokami wobec Johnsona

Brytyjskie partie opozycyjne nie złożą w tym tygodniu wniosku o wotum nieufności wobec premiera Borisa Johnsona - poinformowali ich przywódcy po poniedziałkowym spotkaniu. "Times" napisał, że opozycja rozważa rozpoczęcie procedury postawienia w stan oskarżenia (impeachmentu) szefa rządu. Dotychczas żaden premier Wielkiej Brytanii nie został w ten sposób usunięty ze stanowiska.

Zobowiązany ustawą, ale mówi "nie". "Johnson to niebezpieczny premier"

Brytyjski premier Boris Johnson w środę późnym popołudniem - dzień po orzeczeniu Sądu Najwyższego uznającym zawieszenie przez niego parlamentu za niezgodne z prawem - wystąpił w Izbie Gmin. - Czas, by doprowadzić do brexitu - oświadczył. Wezwał posłów, by albo pozwolili na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 października, albo przegłosowali wotum nieufności i tym samym doprowadzili do przedterminowych wyborów. W odpowiedzi na przemówienie szefa rządu, lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn nazwał Johnsona "niebezpiecznym premierem".

"Bez przełomu. Bez upadku. Nie ma czasu do stracenia"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się w poniedziałek w Nowym Jorku, w kuluarach szczytu klimatycznego ONZ, z premierami Irlandii Leo Varadkarem i i Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, by omówić najnowsze wydarzenia związane z brexitem.

Laburzyści "neutralni" w sprawie brexitu. Najpierw wybory

Najpierw doprowadzić do przedterminowych wyborów, a dopiero po ewentualnym zwycięstwie negocjować nowe porozumienie w sprawie brexitu - za takim rozwiązaniem opowiedzieli się w poniedziałkowym głosowaniu członkowie opozycyjnej Partii Pracy. Jednocześnie laburzyści odrzucili wniosek o bezwarunkowe poparcie dla pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Corbyn: dlaczego miałbym nie być premierem przez pełną kadencję?

Jeremy Corbyn, lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy, oświadczył, że jeśli jego ugrupowanie wygra najbliższe wybory parlamentarne, zamierza być premierem przez pełną pięcioletnią kadencję. Tym samym zaprzeczył krążącym od pewnego czasu spekulacjom, jakoby miał w przyszłym roku zrezygnować ze stanowiska lidera partii.

Londyn przesłał Brukseli dokumenty w sprawie brexitu

- Otrzymaliśmy dokumenty z Wielkiej Brytanii w sprawie brexitu - potwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa. Wcześniej Komisja wielokrotnie apelowała do Londynu o przesłanie nowych propozycji dotyczących wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, które przełamałyby impas.

Juncker czeka na propozycje Johnsona. "Perspektywa braku porozumienia wciąż istnieje"

Porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią wciąż jest możliwe - mówił w Parlamencie Europejskim szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, zaznaczając że wciąż potrzeba propozycji dotyczących uniknięcia twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną. Juncker dodał, że na razie nie ma postępu w rozmowach. - Perspektywa braku porozumienia wciąż istnieje. Taka sytuacja nigdy nie będzie wyborem Unii Europejskiej - podkreślił.