Węgry

Węgry

Na Węgrzech jest aż 16 st. Celsjusza, do tego świeci słońce. Na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, a nawet kwitnące kwiaty. Tych, którzy nie lubią zimy, taka pogoda cieszy. Za to rolnicy, dla których wiele zależy od tego, jak przebiegają pory roku, ubolewają nad ciepłem.

Chorwacki sąd nakazał zatrzymanie prezesa węgierskiego koncernu MOL Zsolta Hernadiego w związku z toczącym się śledztwem w sprawie skorumpowania przez MOL byłego premiera Ivo Sanadera.

Raport krytykujący reformy konstytucyjne na Węgrzech jest "nieuczciwy wobec Węgrów" i zagraża Europie - oświadczył w Strasburgu Viktor Orban. Część europosłów broniła dokumentu, jednak szef węgierskiego rządu zapowiedział, że go nie zaakceptuje. Po stronie premiera Węgier stanęło kilku polskich europosłów.

"Niebo i ziemia się połączyły. To było straszne. Wciąż jestem w szoku". Tak brzmiała reakcja jednej z mieszkanek chorwackiego Osijeku na nawałnicę, która przeszła przez miasto. Z burzami zmagali się też Węgrzy.

Fala kulminacyjna płynąca Dunajem zmierza na węgierskie Dunaszekcso. Tama chroniąca to miasto przed powodzią jest nieszczelna, dlatego też kilkadziesiąt okolicznych domów jest zagrożonych zalaniem.

Rekordowa fala kulminacyjna na Dunaju przepływa przez Budapeszt. Woda w rzece ma wysokość 8 metrów i 91 centymetrów. Jako krytyczną wartość, po przekroczeniu której stolicy Węgier grozi zalanie, wskazuje się 9 - 9,3 m.

Węgrzy, mobilizowani przez premiera swojego kraju, szykują się na atak Dunaju. W Budapeszcie najtrudniej ma być w poniedziałek, jednak już w piątek woda sięgnęła wejścia znajdującego się w stolicy węgierskiego parlamentu.

Wielka woda dociera na Słowację i Węgry. Od kilkudziesięciu godzin stale rośnie poziom wody w Dunaju. Mieszkańcy Bratysławy przygotowują się na przyjście fali kulminacyjnej - zamknięto miejskie bulwary i ogłoszono stan ostrzegawczy. Bratysława szykuje się do ewakuacji.

Informacje na temat obozu zagłady Auschwitz mijają się z prawdą - powiedział w czwartek poseł skrajnie prawicowej partii Jobbik Tamas Gaudi-Nagy w parlamencie Węgier. Zasugerował też, że świadectwa historyczne o Holokauście są nieprawdziwe bądź przesadzone. To kolejne kontrowersyjne wystąpienie członków tego ugrupowania na temat Holokaustu i Żydów.