Węgry

Węgry

Unijni politycy i media mówią o kryzysie uchodźczym, ale to nie jest prawda, to kryzys migracyjny – powiedział Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier. Szijjarto mówił także o przygotowywanej wspólnie z Polską propozycji wobec Wielkiej Brytanii oraz perspektywach rozwoju relacji polsko-węgierskich.

Prawo i Sprawiedliwość na wniosek organizacji pozarządowej Sieć Obywatelska Watchdog Polska ujawniło koszty organizacji spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem, które miało miejsce przed kilkoma tygodniami w Niedzicy. Łącznie 6-godzinne spotkanie przywódców partii kosztowało ponad 13 tys. złotych. PiS nie udzieliło jednak odpowiedzi co do tematów podjętych na spotkaniu. Organizacja złożyła w związku z tym skargę na partię rządzącą do Sądu Administracyjnego.

Węgierski premier Viktor Orban wybiera się w lutym z wizytą do Moskwy - poinformował we wtorek dziennik "Nepszabadsag", powołując się na źródła w węgierskim rządzie. Gazeta twierdzi, że Orban chce w nakłaniać Putina do zdjęcia Węgier z listy krajów unijnych objętych rosyjskimi sankcjami gospodarczymi.

Podobieństwa są uderzające: zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, mediach i prawie bankowym, choć - jak podkreślają Węgrzy - w Polsce wszystko dzieje się znacznie szybciej. Wielu twierdzi, że państwo zbudowane przez Wiktora Orbana nie jest już demokracją. Reporter TVN24 sprawdził, jak zmieniły się Węgry w ciągu 6 lat rządów Fideszu. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Prawo i Sprawiedliwość idzie drogą węgierskiego Fideszu Viktora Orbana. Jego rząd całkowicie podporządkował sobie tamtejszy Trybunał Konstytucyjny, zmieniając liczbę i sposób wyboru sędziów oraz ograniczając ich kompetencje. O tym jak wygląda sytuacja na Węgrzech - w materiale Cypriana Jopka w "Czarno na białym" o 20.30.

- Nie ma woli sędziów, aby interweniować, gdy znajdą problem. Jest o wiele mniej sporów między Trybunałem Konstytucyjnym a ustawodawcą. Jest mniej kwestionowanych aktów prawnych, ale nie oznacza to lepszej jakości tworzonego prawa - podsumowuje zmiany w Trybunale Konstytucyjnym na Węgrzech prawnik Andras Cech. Prezes tej instytucji uważa jednak, że nowe przepisy były konsekwencją "wielkiej zmiany", do której doszło po zdobyciu większości konstytucyjnej przez Fidesz. (Materiał "Czarno na białym")

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątkowym wywiadzie dla publicznego radia, że jego rząd nigdy nie poprze ewentualnej decyzji o nałożeniu unijnych sankcji na Polskę. Część zachodnioeuropejskich polityków mocno krytykuje w ostatnich tygodniach rząd Beaty Szydło, a Komisja Europejska ma 13 stycznia omówić sytuację w Polsce.

To dobrze, że Prawo i Sprawiedliwość szuka formalnych i nieformalnych dróg wpływania na sytuację w Europie - stwierdził Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych, pytany o 6-godzinne, nieformalne spotkanie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem FIDESZ-u i premierem Węgier Viktorem Orbanem.