Węgry

Węgry

Szef chadeków (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber oznajmił w wywiadzie dla "Spiegla", że "czerwona linia", której nie wolno przekroczyć, obowiązuje także premiera Węgier Viktora Orbana. Wyjaśnił, że chodzi o spór w sprawie ustawy o zagranicznych uczelniach.

Próbę wywarcia presji na Węgry w celu "wymuszenia" kwot relokacji imigrantów zarzucił w środę Komisji Europejskiej rzecznik rządu węgierskiego Zoltan Kovacs. Skomentował w ten sposób groźbę wiceszefa KE Fransa Timmermansa wszczęcia postępowania o naruszenie unijnego prawa.

USA są zaniepokojone węgierską ustawą o szkolnictwie wyższym, która w ocenie Waszyngtonu jest wymierzona w działający na Węgrzech Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) Amerykanina George'a Sorosa - powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu USA.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wezwało w poniedziałek państwa Unii Europejskiej, by nie odsyłały na Węgry ubiegających się o azyl, dopóki Budapeszt nie dostosuje swego nowego prawa dotyczącego migrantów do prawa Unii Europejskiej i prawa międzynarodowego.

Żywy łańcuch utworzyli we wtorek wokół Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU) w Budapeszcie przeciwnicy przyjętej tego dnia przez parlament Węgier ustawy zaostrzającej warunki działania zagranicznych uniwersytetów. W akcji wzięło udział kilka tysięcy osób.

Tysiące węgierskich i zagranicznych studentów, profesorów i osób prywatnych protestowało w niedzielę w Budapeszcie, domagając się wycofania projektu zmian w ustawie, stawiających nowe wymagania uczelniom wyższym, w tym uczelni założonej przez George'a Sorosa.

Unia Europejska musi się zmienić, by pozostać najlepszym miejscem na świecie, a Europejska Partia Ludowa (EPL) musi się zmienić po to, by móc ją prowadzić na tej drodze - oznajmił w czwartek premier Węgier Viktor Orban na Malcie.

Krytyczne uwagi ze strony Stanów Zjednoczonych pod adresem węgierskiej demokracji ustały od objęcia urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa – oświadczył w wywiadzie dla agencji Associated Press minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto. Wyraził nadzieję, że zmiany, za którymi opowiada się Trump, będą dla Węgier korzystne.

Węgry zgadzają się ze stanowiskiem USA, że państwa europejskie powinny więcej wydawać na obronność – oświadczył w Budapeszcie minister obrony Istvan Simicsko na otwarciu seminarium Sojuszniczego Dowództwa Transformacji NATO.

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto wykluczył wetowanie przez Budapeszt przedłużania przez UE sankcji wobec Rosji, ale też uznał, iż sankcje te są bezproduktywne. Zapowiadając, że również w przyszłości nie będzie węgierskiego weta w sprawie tych sankcji, Szijjarto podkreślił, że z europejskiego punktu widzenia decydujące znaczenie ma jedność - relacjonuje agencja dpa.

Węgry do końca maja wzniosą na południowej granicy drugie ogrodzenie, które będzie w stanie powstrzymać nawet największe tłumy imigrantów od strony Turcji – oświadczył premier Viktor Orban w Radiu Kossuth. Szef węgierskiego rządu uznał, że Unia Europejska, chcąc powstrzymać falę imigracji, popełniła błąd, poprzestając wyłącznie na porozumieniu z Turcją.

Parlament Węgier wybrał na drugą kadencję prezydenta dotychczasowego szefa państwa Janosa Adera. Wyboru dokonano w drugiej turze, gdyż w pierwszej żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości dwóch trzecich głosów.