Węgry

Węgry

Węgierski Komitet Helsiński wygrał proces o naruszenie dobrego imienia przeciwko rządzącej na Węgrzech partii Fidesz. Komitet poinformował o tym we wtorek na Facebooku, powołując się na decyzję węgierskiego sądu najwyższego, czyli Kurii.

Rzecznik rządu Węgier Zoltan Kovacs ocenił w czwartek, że nie należy się bać unijnej procedury o naruszenie prawa. Mówił o tym w telewizji M1 po wszczęciu tego dnia przez Komisję Europejską procedury przeciwko Węgrom w związku z ustawą o organizacjach pozarządowych (NGO).

Urodzony w Budapeszcie finansista amerykański żydowskiego pochodzenia George Soros oświadczył we wtorek, że jest zbulwersowany skierowaną przeciw niemu "antysemicką kampanią" plakatową wszczętą przez węgierski rząd.

Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło o swym krytycznym stosunku do amerykańskiego finansisty żydowskiego pochodzenia George’a Sorosa. Była to reakcja na wcześniejszy apel ambasadora Izraela do rządu Węgier o zaprzestanie kampanii przeciw Sorosowi.

Premier Węgier Viktor Orban skrytykował w piątek "wrogie Turcji wypowiedzi głównych krajów Unii Europejskich". Zapowiedział, że Budapeszt nie będzie w tym uczestniczył, choć może to mieć dla jego kraju niemiłe konsekwencje. W czasie piątkowej wizyty w Ankarze nie szczędzili sobie z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem serdeczności.

Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz powinien się zająć własną partią – oświadczył w niedzielę Peter Szijjarto, węgierski minister spraw zagranicznych w reakcji na słowa Schulza krytykujące rządy Węgier i Polski.