Węgry

Węgry

Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się 8 kwietnia - poinformował na swojej stronie internetowej prezydent kraju Janos Ader, do którego należało wyznaczanie terminu. W związku z tym kampania wyborcza ruszy oficjalnie 17 lutego.

Europę należy ponownie uczynić silną i zdolną do konkurencji, a jednym z najważniejszych kluczy prowadzących do tego celu jest współpraca gospodarcza państw V4 i Niemiec - oświadczył w środę w Berlinie szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Europa Środkowa musi odrobić poważne zaległości w sferze infrastruktury, rok 2018 przesądzi o losie Europy - ocenił w Berlinie premier Węgier Viktor Orban na forum z udziałem liderów największych firm niemieckich. Jego słowa przekazał agencji MTI rzecznik premiera Bertalan Havasi.

Viktor Orban zrobił coś, co jest niewybaczalne - mówił w 2015 roku Mariusz Kamiński (PiS). Jarosław Kaczyński odrzucił wtedy spotkanie z węgierskim premierem, a Mariusz Błaszczak żądał od rządu Ewy Kopacz bojkotu węgierskich władz. Dziś Orban jest najbliższym sojusznikiem rządu PiS, choć nie cofnął się on ani o krok, a nawet zbliżył się do Rosji. Kiedyś to PiS-owi przeszkadzało, dziś nie ma już znaczenia? Materiał "Czarno na białym".

Największa partia opozycyjna na Węgrzech Jobbik uznała w poniedziałek za bezprawną decyzję Państwowej Izby Kontroli (ASZ) nakazującą jej zapłacenie w ciągu 15 dni 332 milionów forintów (ponad milion euro), które według Izby partia uzyskała jako nielegalne wsparcie. - Praktycznie likwiduje to Jobbik pod względem materialnym - oświadczył wiceprzewodniczący partii Janos Volner,

Premier Węgier Viktor Orban podkreślił w wywiadzie dla niemieckiego tabloidu "Bild", że jego kraj również w przyszłości nie będzie przyjmował uchodźców. Wezwał szefa niemieckich socjaldemokratów Martina Schulza, by okazał Węgrom "więcej szacunku".

Rząd Węgier miał nadzieję, że Martin Schulz odzyska poczucie rzeczywistości po powrocie z brukselskiej bańki mydlanej do niemieckiej rzeczywistości. Okazało się jednak definitywnie, że była ona bezpodstawna – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w reakcji na wypowiedź Schulza w gazecie "Bild".

Podczas środowej rozmowy z premierem Węgier Viktorem Orbanem poruszyliśmy temat artykułu 7.1 traktatu unijnego. To Orban pytał o tę kwestię potwierdzając wolę wspierania Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu rozmawiał po powrocie ze swej pierwszej wizyty zagranicznej na Węgrzech.

Sprawa "nieporozumienia", które toczy się między Warszawą a Komisją Europejską w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce została zaledwie odnotowana w czasie środowych konsultacji między szefami rządów Polski i Węgier - oświadczył w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański. Wcześniej na wspólnej konferencji prasowej premierzy Viktor Orban i Mateusz Morawiecki nie mówili o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej i ewentualnych, wzajemnych gwarancjach dotyczących wspierania się w sporach toczonych z Brukselą i dotyczący praworządności.

Premier Węgier Viktor Orban pogratulował we wtorek Mateuszowi Morawieckiemu nominacji na stanowisko premiera – poinformowała węgierska agencja MTI. Treść listu gratulacyjnego przekazał rzecznik premiera Bertalan Havasi.

Węgry opowiadają się za stałą misją obserwacyjną OBWE w obwodzie zakarpackim Ukrainy – oświadczył w Wiedniu minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE.

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Węgrom. Dotyczą one regulacji dotyczących szkolnictwa wyższego, finansowania organizacji pozarządowych i - podobnie jak w przypadku Polski i Czech - niewykonania decyzji o relokacji uchodźców. Zaostrzono także procedurę o naruszenie prawa w związku z węgierskimi regulacjami dotyczącymi przepisów azylowych.

Europoseł z ramienia skrajnie prawicowej partii Jobbik Bela Kovacs został oskarżony m.in. o szpiegowanie na szkodę instytucji Unii Europejskiej – poinformował szef węgierskiej Centralnej Prokuratury Śledczej Imre Keresztes. Kovacsowi zarzucono też nadużycia finansowe na znaczną sumę oraz posługiwanie się fałszywymi dokumentami.