Węgry

Węgry

Węgierski rząd wniósł we wtorek do parlamentu nową wersję projektu pakietu ustaw przewidujących kary więzienia za pomaganie migrantom. Nowe rozwiązania są nazywane "Stop Soros", ponieważ partia Fidesz Viktora Orbana nie ukrywa, iż są wymierzone w fundację George'a Sorosa.

Premier Viktor Orban zapowiedział w środę w Budapeszcie podwojenie wydatków na obronność kraju w najbliższych latach. Zaznaczył, że "Węgry nie mogą istnieć bez silnej armii".

Przemawiając w parlamencie w Budapeszcie, premier Węgier Viktor Orban nakreślił w czwartek wizję swoich rządów. Po kolejnym zwycięstwie Fideszu w wyborach przyszedł czas na zastąpienie liberalnej demokracji, tradycyjną chrześcijańską demokracją - stwierdził w expose.

Premier Węgier Viktor Orban mianował w piątek ministra spraw wewnętrznych Sandora Pintera i ministra gospodarki narodowej Mihalya Vargę wicepremierami w swoim nowym rządzie - poinformowało węgierskie radio publiczne. Szef rządu w Budapeszcie dodał, że misją jego gabinetu jest zbudowanie opartej na chrześcijaństwie demokracji.

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz premiera Viktora Orbana po ostatnich wyborach ma wystarczającą liczbę miejsc w parlamencie, by znowelizować konstytucję i zamierza to zrobić - podała agencja informacyjna MTI. Fidesz chce w ten sposób zablokować Unii Europejskiej możliwość zmuszenia Węgier do udziału w programie relokacji imigrantów.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) nie ma żadnych możliwości ani legitymacji do oceniania kampanii wyborczej z politycznego punktu widzenia – oświadczył we wtorek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Skomentował w ten sposób raport OBWE, w którym organizacja skrytykowała przebieg kampanii wyborczej na Węgrzech.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rozmawiał we wtorek rano z premierem Węgier Viktorem Orbanem i przyjął zaproszenie do złożenia wizyty w jego kraju w najbliższych tygodniach - poinformował we wtorek rzecznik prasowy Komisji Margaritis Schinas.

Szef nacjonalistycznej partii Jobbik Gabor Vona zrezygnował ze stanowiska po wyborach parlamentarnych na Węgrzech, w których rządząca koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) zdobyła 2/3 mandatów.

Ksenofobiczna retoryka i stronniczość mediów w kampanii przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech zawęziły przestrzeń debaty politycznej – uznało w poniedziałek Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) we wstępnym raporcie. ODIHR ocenił jednak, że w głosowaniu przestrzegano podstawowych praw.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel pogratulowała w poniedziałek premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi i jego partii Fidesz zwycięstwa w wyborach parlamentarnych oraz zapowiedziała współpracę z węgierskim rządem mimo różnych stanowisk w sprawie imigracji.

Chcemy Europy, chcemy dostatniej i silnej Unii Europejskiej, ale aby tak było, musimy najpierw szczerze powiedzieć o wszystkim, co nas dręczy – oświadczył premier Viktor Orban po zdecydowanym zwycięstwie swej partii Fidesz w niedzielnych wyborach parlamentarnych.