USA

USA

Zamiast muzyki w tle słychać wykład o komórkach macierzystych lub specyfice czarnych dziur. Tak wyglądają, a właściwie brzmią teraz kawiarnie w USA. Chętnych na naukowe seanse przybywa mimo, że przedmioty ścisłe nie cieszą się na amerykańskich uniwersytetach szczególną popularnością. Amerykanie uświadomili sobie jednak, że warto przynajmniej pobieżnie wiedzieć, co NASA ma w planach i na czym polega klonowanie.

Przez środkowo-zachodnie stany USA przeszła fala naprawdę gwałtownej pogody. W Missouri wiatr był tak silny, że powywracał 48 wagonów kolejowych jadącego pociągu. Nikt nie ucierpiał.

Połowa Rosjan popiera zakaz adoptowania rosyjskich dzieci przez Amerykanów, ale około dwóch trzecich wątpi jednocześnie, czy władzom uda się poprawić sytuację sierot w Rosji - wynika z opublikowanego w środę sondażu niezależnego Centrum Lewady.

Federacja Rosyjska wypowiedziała umowę ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącą współpracy organów ścigania, w tym w walce z obrotem narkotykami - poinformowano na stronie internetowej rosyjskiego rządu.

Senat USA zatwierdził Johna Kerry'ego na stanowisku Sekretarza Stanu. Zastąpi on Hillary Clinton, która ustąpiła po czterech latach na tym stanowisku ze względów zdrowotnych. Kandydatura Kerry'ego nie wzbudziła kontrowersji i zyskała poparcie obu partii.

Włoski rybak znalazł kawałki zaginionego myśliwca F-16 amerykańskiego lotnictwa. Nadal nie ma jednak informacji o losie pilota. Maszyna zaginęła w poniedziałek wieczorem nad północnym Adriatykiem. Pilot zgłosił problem techniczny po czym kontakt z nim się urwał.

Dzieło sztuki przy pomocy piły motorowej i żelazka? Dlaczego nie. Wystarczy odpowiednio duża bryła lodu i odrobina umiejętności. A wszystko w ramach trwającego właśnie zimowego karnawału w amerykańskiej Minnesocie.

Na kilka dni w roku amerykańskie Breckenridge w stanie Kolorado staje się prawdziwą mekką rzeźbiarzy. W miasteczku od rana do wieczora słychać jak w potężnych, białych blokach wykuwają się niezwykłe wizje śnieżnych artystów.

Irakijscy żołnierze zastrzelili co najmniej cztery osoby podczas starć z sunnitami, do których doszło w Falludży. Demonstracje związane są z rosnącym sprzeciwem wobec szyickiego premiera Nuriego al-Maliki.