USA

USA

Już prawie tydzień trwają w USA poszukiwania 40-letniego Jamesa DiMaggio. Mężczyzna jest podejrzewany o porwanie 16-latki i zabicie jej rodziny - matki oraz 8-letniego brata. Ostatnio parę widziano w środę - spotkali ich podróżnicy. Nie wiedzieli jednak, że mają do czynienia z porywaczem.

"Byłem trochę zszokowany" - przyznał mieszkaniec Denver Rick Lam, który nagrał film pokazujący, jak mocno zmieniły się widoki za jego oknem na skutek burzy gradowej. Pomimo że film wykonano w sierpniu, krajobraz jest iście zimowy.

Liczba osób, które mówią w domach w USA w języku innymi niż angielski wzrósł w 2011 r. do ok. 60 mln, czyli prawie trzykrotnie przez 30 lat. Ok. 37 mln używa hiszpańskiego, a po polsku wciąż mówi 607,5 tys. osób - podało we wtorek amerykańskie Biuro Spisowe.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w poniedziałkowej strzelanie, do której doszło na przedmieściach Pittsburgha w stanie Pensylwania. Szaleniec otworzył ogień do członków samorządowego spotkania. Został aresztowany.

Szef Al-Kaidy w Pakistanie i jego odpowiednik w Jemenie wspólnie planowali dokonanie serii zamachów na Bliskim Wschodzie i w Afryce - poinformował "The New York Times" w poniedziałek, powołując się na przedstawicieli amerykańskiego wywiadu. Przechwycona korespondencja Ajmana al-Zawahiriego i Abu Basira stała się powodem zamknięcia ponad 20 ambasad i konsulatów USA na Bliskim Wschodzie i Afryce.

Silne ulewy zalały niektóre miejscowości w Kansas. Sytuacja była na tyle poważna, że trzeba było ewakuować około 150 osób. Nie każdy jednak uważał podtopienia za groźne. Część mieszkańców doskonale się bawiła, pływając po ulicach na materacach.

19 ambasad na Bliskim Wschodzie i w Afryce pozostanie zamkniętych do soboty z powodu przechwyconej przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa korespondencji między przywódcami Al-Kaidy. Pakistan i Jemen są pod szczególnym nadzorem - w stolicach obu krajów znacznie wzmocniono środki bezpieczeństwa. Zamach możliwy jest w każdej chwili. Sytuacja przypomina to, co działo się przed 11 września - przekonują politycy.

Część amerykańskich ambasad i konsulatów na Bliskim Wschodzie pozostanie zamknięta przez kolejny tydzień - podał Departament Stanu USA. Jak ujawniła CNN, to przechwycona wiadomość, którą przekazali sobie najwyżsi rangą dowódcy Al-Kaidy, skłoniła ostatecznie amerykański rząd do zamknięcia w niedzielę 22 placówek - głównie w krajach muzułmańskich.

Pilot i dwójka jego pasażerów zginęła w wypadku lekkiego samolotu na osiedlu mieszkaniowym w pobliżu miasta Conway w Karolinie Południowej. Maszyna spadła na jeden z domów jednorodzinnych i stanęła w płomieniach. Przyczyny katastrofy zbada Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB).

Administracja Baracka Obamy uchyliła zakaz sprzedaży na terenie USA niektórych starszych produktów koncernu Apple. Na początku czerwca takie ograniczenie nałożyła Komisja ds. Handlu Międzynarodowego (ITC), uznając, że amerykański gigant naruszył prawa patentowe firmy Samsung.

Jemeńskie siły bezpieczeństwa zostały postawione w stan pogotowia przed ambasadami państw zachodnich, w tym USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, które zamknięto tego dnia w Sanie w związku z ogłoszonym przez USA zagrożeniem zamachami. W sobotę wieczorem doradcy prezydenta USA Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa omawiali "potencjalne zagrożenia na Półwyspie Arabskim lub z niego pochodzące".