USA

USA

Ankara mówi o amerykańskich bazach po wezwaniach w sprawie sankcji

Jeśli Stany Zjednoczone podejmą decyzję o sankcjach na Ankarę, dostęp do dwóch strategicznych baz lotniczych w Turcji dla amerykańskich wojsk stanie się "przedmiotem rozmów" - ostrzegł w środę szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Waszyngton chce ukarać Turcję za zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

Szef chińskiej propagandy: nie ma uniwersalnego modelu praw człowieka

Przedstawiciele Pekinu skrytykowali w środę władze USA za ich wsparcie dla antyrządowych protestów w Hongkongu. Zaatakowali także Waszyngton za krytykę chińskiej polityki wobec ujgurskiej mniejszości z regionu Sinciang. - Nie istnieje uniwersalna ścieżka i model praw człowieka na świecie - przekonywał szef wydziału propagandy Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Huang Kunming. Wiceszef chińskiej dyplomacji zarzucił Stanom Zjednoczonym, że pod sztandarem "praw człowieka" zasiewają na świecie konflikty i wywołują kryzysy humanitarne.

Trump: sami demokraci są zażenowani impeachmentem

Skończyło się "polowanie na czarownice" w sprawie Rosji, teraz demokraci w Kongresie forsują "polowanie na czarownice" w formie impeachmentu w związku z Ukrainą - mówił na wiecu w Pensylwanii Donald Trump. Przy wiwatach tłumu krytykował sformułowane przez komisje Kongresu zarzuty i nazwał je "lichymi".

Saudyjscy kadeci "uziemieni" po ataku w bazie wojskowej USA

Pentagon wstrzymał szkolenia operacyjne wszystkich saudyjskich żołnierzy stacjonujących na terenie Stanów Zjednoczonych. Ma to związek z piątkowym atakiem w bazie wojskowej Pensacola na Florydzie. Pochodzący z Arabii Saudyjskiej oficer zastrzelił trzy osoby, po czym zginął z rąk policjantów.

Szef komisji Kongresu: Trump złamał przysięgę

Prezydent USA Donald Trump złamał przysięgę prezydencką i postawił siebie ponad państwem - ocenił szef komisji sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA Jerrold Nadler. Demokrata zabrał głos w czasie poniedziałkowego przesłuchania w sprawie afery ukraińskiej i ewentualnego impeachmentu prezydenta Stanów Zjednoczonych.

"Znaczny wzrost" sprzedaży broni na świecie

Jak wynika z raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (SIPRI) sprzedaż broni na świecie wzrosła o 4,6 procenta w 2018 w porównaniu z rokiem poprzednim. Jako największego producenta i eksportera uzbrojenia raport wskazuje Stany Zjednoczone.

"Kim Dzong Un jest zbyt bystry i ma zbyt dużo do stracenia. Właściwie wszystko"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ryzykuje "utratą wszystkiego", "jeśli będzie działał w sposób wrogi" - ocenił prezydent USA Donald Trump. Dodał również, że kraj Kima "musi się zdenuklearyzować". Komentarz Trumpa to odpowiedź na komunikat Pjongjangu o udanym "ważnym teście" na poligonie, który miał zostać zlikwidowany.

Korea Północna: Koniec rozmów z USA. Przeprowadzono "test o wielkim znaczeniu"

Kim Song, ambasador Korei Północnej przy ONZ napisał w sobotę, że tematu denuklearyzacji jego kraju "nie ma już na stole" negocjacyjnym. Dodał też, że rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi nie są potrzebne, ponieważ dialog ten był grą amerykańskiej administracji na użytek wyborców. Kilkanaście godzin później Pjongjang przeprowadził nieopisany dokładniej "test o wielkim znaczeniu".

Sprawca ataku w bazie wojskowej cytował bin Ladena

Nie jestem waszym przeciwnikiem, bo jesteście Amerykanami. Nienawidzę was, bo każdego dnia wspieracie, finansujecie i popełniacie zbrodnie - miał napisać na Twitterze oficer saudyjskiego lotnictwa Mohammed al-Szamrani, który w piątek zastrzelił trzy osoby w bazie lotnictwa marynarki wojennej USA na Florydzie. Cytował też Osamę bin Ladena.

Amerykanie wznowili rozmowy pokojowe z talibami

Po trzech miesiącach przerwy Stany Zjednoczone wznowiły w sobotę rozmowy pokojowe z afgańskimi talibami - podały źródła dyplomatyczne w Białym Domu bezpośrednio zaangażowane w negocjacje. Rozmowy, które zorganizował specjalny wysłannik USA Zalmay Khalilzad, są prowadzone w Dosze w Katarze.

Ławrow: to nie my pogorszyliśmy relacje z NATO

Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na jedenastu obywateli Rosji i na sześć firm, którym Waszyngton zarzuca nielegalną działalność w cyberprzestrzeni, nie pozostaną bez odpowiedzi - ostrzegło w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w Rzymie, że Rosja odpowie także na decyzje USA o rozmieszczeniu w Europie amerykańskich pocisków rakietowych.

"To ktoś, kto został zamordowany?". Wpadka szefa unijnej dyplomacji

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell nie wiedział, kim był Siergiej Magnitski i co to jest amerykańska "ustawa Magnitskiego". Jedna z rzeczniczek Komisji Europejskiej Virginie Battu-Henriksson zapewniła, że sprawa ustawy jest znana KE, która "śledzi ją bardzo dokładnie". - Wszyscy jesteśmy ludźmi i może się zdarzyć, że nie wiemy wszystkiego - broniła Borrella.

Zabił trzy osoby, zanim sam zginął. "Miejsce zbrodni przypominało plan filmowy"

W bazie lotnictwa marynarki wojennej USA na Florydzie w piątek doszło do strzelaniny. Napastnik, zanim zginął na miejscu zdarzenia, zdążył zastrzelić trzy osoby. Rannych zostało osiem osób, w tym dwóch policjantów. Gubernator Florydy potwierdził medialne doniesienia, według których sprawcą ataku był kadet pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Śledczy badają, czy strzelanina miała podłoże terrorystyczne.

Uciekł do USA, pracował dla CIA. Były oficer sowieckich służb nie żyje

Wiktor Szejmow, który - będąc funkcjonariuszem Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) - w 1980 roku zbiegł ze Związku Sowieckiego, zmarł w wieku 73 lat w Stanach Zjednoczonych - podał dziennik "Washington Post". Gazeta określiła ucieczkę jako "jeden z najbardziej znaczących przypadków przejścia funkcjonariusza sowieckich służb specjalnych na stronę amerykańską".