USA

USA

Departament sprawiedliwości USA przedstawił w poniedziałek firmie Huawei 13 zarzutów, związanych z łamaniem amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi oraz dotyczących licznych oszustw, w tym bankowych, elektronicznych i kradzieży technologii.

Pełniący obowiązki ministra obrony USA Patrick Shanahan mówił w poniedziałek o "zachęcającym" przebiegu rozmów pokojowych prowadzonych przez Amerykanów z talibami w Afganistanie. Dodał, że nie otrzymał zadania zaplanowania pełnego wycofania wojsk USA.

Biały Dom przygotowuje deklarację stanu wyjątkowego wzdłuż południowej granicy USA - podaje CNN. Prezydent Donald Trump mógłby wygłosić ją, by obejść Kongres, jeżeli ten nie zgodzi się na sfinansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem - poinformowała CNN. Z powodu sporu w Kongresie od ponad miesiąca trwa w USA tak zwany shutdown, czyli częściowe zawieszenie pracy rządu federalnego.

Stany Zjednoczone odwołały do kraju część personelu swej ambasady w ogarniętej kryzysem Wenezueli. Z Caracas wyjadą pracownicy, którzy nie zajmują się kluczowymi sprawami. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa - wynika z komunikatu Departamentu Stanu.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas nie zdecydował jeszcze, czy weźmie udział w konferencji na temat Bliskiego Wschodu, która w dniach 13 i 14 lutego ma odbyć się w Warszawie - poinformowała agencja dpa. Maas w środę przebywał z wizytą w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w środę wieczorem (czwartek rano czasu polskiego), że z wygłoszeniem tradycyjnego orędzia o stanie państwa wstrzyma się do zakończenia shutdownu, czyli częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego.

Nicolas Maduro nie ma uprawnień do zerwania stosunków dyplomatycznych Wenezueli ze Stanami Zjednoczonymi - oświadczył w środę amerykański Departament Stanu po tym, jak prezydent Wenezueli dał 72 godziny amerykańskim dyplomatom na opuszczenie swojego kraju. "Stany Zjednoczone nie uznają reżimu Maduro" - poinformowano w komunikacie.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un jest usatysfakcjonowany wynikiem ostatnich rozmów północnokoreańskiej delegacji, które niedawno miały miejsce w Waszyngtonie - poinformowała agencja prasowa KCNA. Przywódca reżimu wyraził także zadowolenie z treści listu, otrzymanego od prezydenta USA Donalda Trumpa.

Informacje o dostrzeżeniu dronów w rejonie ruchliwego międzynarodowego portu lotniczego w Newark (stan New Jersey) spowodowały we wtorek przerwę w jego funkcjonowaniu - poinformowała Federalna Agencja do spraw Lotnictwa (FAA). Obecnie lotnisko działa już normalnie.