USA

USA

Demokratyczni kandydaci na prezydenta USA zaapelowali w piątek do gubernatora stanu Wirginia Ralpha Northama, aby zrezygnował ze stanowiska po opublikowaniu zdjęć z czasów jego studiów. Występuje na nich w stroju rasisty. Northam złożył wyrazy ubolewania, ale zapowiedział, że nie zamierza rezygnować.

MSZ w Moskwie w wydanym w piątek oświadczeniu wskazał, że Rosja będzie "przeciwdziałać destrukcyjnym krokom USA w kwestii kontroli zbrojeń". Resort zapewnił, że Rosja jest otwarta na współpracę z "zainteresowanymi krajami" w sprawie wzmocnienia strategicznej stabilności.

Prezydent Donald Trump oświadczył, że chce rozmów mających na celu doprowadzenie do zawarcia nowego układu o kontroli zbrojeń. Wcześniej w piątek Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo ogłosił, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF. Dodał, że jeśli Rosja nie zacznie się do niego stosować, traktat wygaśnie za sześć miesięcy.

Prezydent Donald Trump uznał datę 1 marca za ostateczny termin zawarcia umowy handlowej z Chinami - poinformował Biały Dom. Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, USA podniosą taryfy celne na produkty z Państwa Środka.

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami części indeksów, napędzanymi wynikami kwartalnymi spółek. S&P 500 wzrósł w tym miesiącu o około 7 procent. Indeks ma za sobą najlepszy styczeń od 1987 roku oraz najlepszy miesiąc od października 2015 roku.

Potwierdziłem silne poparcie Stanów Zjednoczonych dla prawa Wenezueli do walki o odzyskanie demokracji - poinformował w środę Donald Trump po rozmowie z Juanem Guaido. Lider wenezuelskiej opozycji w ubiegłym tygodniu ogłosił się tymczasowym prezydentem tego kraju, pociągając za sobą falę protestów przeciwko władzy Nicolasa Maduro.

Prezydent Donald Trump nazwał w środę szefów amerykańskich służb wywiadowczych "wyjątkowo biernymi i naiwnymi" w kwestii zagrożenia ze strony Iranu i zasugerował im, że może powinni wrócić do szkoły.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence w połowie lutego odwiedzi Polskę. W imieniu Donalda Trumpa będzie reprezentował USA na konferencji bliskowschodniej w Warszawie - przekazało w środę biuro wiceprezydenta. Informację potwierdził Krzysztof Szczerski, szef gabinetu Andrzeja Dudy. Dodał, że planowane jest spotkanie Pence'a z polskim prezydentem.

W rozmowie telefonicznej z Juanem Guaido - który ogłosił się prezydentem Wenezueli - prezydent USA Donald Trump w środę potwierdził swoje "mocne poparcie dla prawa Wenezueli do walki o odzyskanie demokracji" - poinformowała rzeczniczka Białego Domu.

To prowokacja i dziecinada pana Boltona w jego nienawiści do Wenezueli - powiedział prezydent tego kraju Nicolas Maduro, komentując zapisek zauważony przez dziennikarzy w notatniku doradcy prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. John Bolton miał go w ręku w czasie spotkania z dziennikarzami, kiedy mówił o sytuacji w Wenezueli.

Jussie Smollett aktor popularnego za oceanem serialu "Imperium" został zaatakowany we wtorkowy poranek przez dwóch mężczyzn. Najpierw usłyszał obelgi odnoszące się do jego koloru skóry i orientacji seksualnej, a potem napastnicy zawiązali wokół jego szyi pętlę - podaje agencja Reutera. Policja prowadzi śledztwo pod kątem przestępstwa z nienawiści.