USA

USA

Słowacja zdecydowała się na zakup za prawie dwa miliardy dolarów 14 amerykańskich myśliwców F-16. Ma nimi zastąpić starzejące się rosyjskie MiGi-29 - poinformowało ministerstwo obrony w Bratysławie.

W środę w Brukseli rozpocznie się szczyt NATO. We wtorek Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej - w odpowiedzi na krytykę pod adresem członków sojuszu - zwrócił się na Twitterze do prezydenta USA Donalda Trumpa. "Stany Zjednoczone nie mają i nie będą miały lepszego sojusznika niż Unia Europejska" - napisał. Kilka godzin później głos w sprawie NATO zabrał Trump.

Ewentualny nieudany przebieg szczytu NATO, a następnie spotkanie prezydenta USA Donalda Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem mogą postawić bezpieczeństwo Europy pod znakiem zapytania - uważa ekspert ośrodka German Marshall Fund Bruno Lete.

Justin Bieber oświadczył się modelce Hailey Baldwin. Wiadomość ta zelektryzowała miliony fanek na świecie. Jedne życzą swojemu idolowi szczęścia, inne rozpaczają, że nie będą miały szansy na związek z nim. 24-letni gwiazdor jest na scenie - choć trudno w to uwierzyć - od 11 lat. Ma za sobą zarówno miliony sprzedanych płyt i liczne nagrody, jak i ekscesy, które zaprowadziły go przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Komisja Europejska wyraziła w piątek zaniepokojenie "eskalacją" sporu handlowego między USA i Chinami. Zdaniem unijnej komisarz do spraw handlu Cecilii Malmstroem, konflikt będzie szkodliwy dla światowej gospodarki.

Amerykanie w środę hucznie obchodzili 242. rocznicę uzyskania niepodległości. W Nowym Jorku i innych miastach USA odbyły się koncerty, pochody i konkursy jedzenia hot dogów na czas. Po zachodzie słońca zorganizowane zostały zaś wielkie pokazy fajerwerków. Podziwiała je również para prezydencka.

Same z sobą "rozmawiają", wspólnie ustalają plan działania i jak poradzić sobie z problemem. Są tanie i mogą nurkować na kilkadziesiąt metrów - to nowe morskie drony, zdolne do działania w roju, które znajdują się na celowniku US Navy. Amerykańska flota zorganizowała ćwiczenia, na które zaprosiła firmy opracowujące futurystyczne technologie.

Znoszony, brudny i lekko dziurawy, a jednak wart 92 tysiące dolarów, czyli około 350 tysięcy złotych. Za taką kwotę pewien Amerykanin nabył jeden z dwóch oryginalnych butów, które miał na stopach Marty McFly, czyli Michael J. Fox w drugiej części "Powrotu do przyszłości". Choć gadżet ma już prawie 30 lat, chętnych do jego zakupu nie brakowało. But otrzymał na aukcji blisko 220 ofert, zysk ze sprzedaży wsparł konto fundacji walczącej z chorobą Parkinsona na którą cierpi Michael J. Fox. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Po raz pierwszy od końca zimnej wojny jeden z największych amerykańskich okrętów patroluje wody Europy. Dotychczas nawet się tu nie zatrzymywały w drodze na Bliski Wschód. Jednak USS Harry S. Truman już trzeci miesiąc pływa po Morzu Śródziemnym i Atlantyku. To dowód, że Pentagon rzeczywiście zmienił strategię.

Prezydent USA Donald Trump w czerwcu wysłał ostro sformułowane listy do kilku państw NATO, w tym do Niemiec, Belgii, Norwegii i Kanady, żądając zwiększenia wydatków na obronę i grożąc zmianą obecności wojsk USA na świecie - pisze "New York Times".

Siedmioro byłych amerykańskich ambasadorów Stanów Zjednoczonych przy ONZ zaapelowało w poniedziałek do administracji prezydenta Donalda Trumpa o wznowienie finansowania oenzetowskiej agencji, która pomaga palestyńskim uchodźcom na Bliskim Wschodzie.