USA

USA

Rzecznik zmarłego w sobotę amerykańskiego senatora Johna McCaina Rick Davis poinformował, że podczas głównego nabożeństwa żałobnego zmarłego polityka pojawi się dwóch byłych prezydentów - republikanin George W. Bush i demokrata Barack Obama.

"Osłabiamy naszą wielkość, gdy mylimy nasz patriotyzm z plemienną rywalizacją (...), osłabiamy ją, gdy chowamy się za murami, zamiast je burzyć, gdy wątpimy w potęgę naszych ideałów, a powinniśmy im ufać jako wielkiej sile dokonującej zmian" - to słowa z ostatniego listu senatora Johna McCaina, który w poniedziałek opublikowała jego córka, Meghan McCain.

Miliarder Elon Musk porzuca pomysł wycofania Tesli z giełdy. Jak poinformował, przyczyną takiej decyzji jest dyskusja, która miała miejsce w ostatnich tygodniach i dokładne rozważenie, co jest najlepsze dla firmy. "Lepszą drogą jest pozostanie firmą publiczną" - stwierdził.

Uzbrojony napastnik zabił dwie, a nie jak wcześniej informowano cztery, osoby podczas niedzielnego turnieju gier wideo w centrum handlowym w Jacksonville na Florydzie - podała agencja Reutera. O większej liczbie ofiar śmiertelnych donosiły pierwotnie lokalne media i policja. Turniej odbywał się w mieszczącej się w obiekcie restauracji i był transmitowany online.

Podczas państwowego pogrzebu Johna McCaina w Waszyngtonie, na prośbę zmarłego, rząd USA będzie reprezentował wiceprezydent Mike Pence, a nie prezydent Donald Trump - poinformowała w niedzielę rodzina senatora. Był on "w burzliwych relacjach" z obecnym prezydentem USA - podkreślają media.

Narodowa Służba Pogodowa USA (NWS) odwołała wszystkie ostrzeżenia dotyczące Hawajów w związku z huraganem Lane, który zagrażał temu archipelagowi. Według komunikatu NWS wiatr zmienił kierunek i skierował się na zachód, omijając wyspy.

Południowokoreańskie MSZ uznało w sobotnim oświadczeniu za "niefortunne" odłożenie wizyty w Korei Północnej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Zaznaczyło, że najważniejsze jest dążenie do "znacznego postępu" w kwestii denuklearyzacji. W piątek prezydent USA Donald Trump poinformował, że wstrzymał podróż sekretarza stanu do KRLD.

Jak poinformowała w piątek agencja Reutera, Jack Dorsey, dyrektor wykonawczy Twitter Inc. 5 września złoży zeznania przed Federalną Komisją Handlu w sprawie firmowych algorytmów i monitorowania treści w medium społecznościowym, którym kieruje. Komisja zaznaczyła, że liczy na jego "szczere i przejrzyste" zeznania.

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek 25-procentowe cła na chińskie towary warte 16 miliardów dolarów, w tym na niektóre maszyny i pojazdy. USA chcą w ten sposób ukarać Pekin za nielegalne - ich zdaniem - praktyki handlowe, w tym kradzież technologii. Pekin odpowiedział nałożeniem taryf odwetowych na amerykański eksport o podobnej wartości.

Departament Stanu USA wyraził głębokie zaniepokojenie pogarszającym się stanem zdrowia ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa i zaapelował do Rosji o natychmiastowe uwolnienie jego oraz innych obywateli Ukrainy, nielegalnie więzionych w Rosji i na Krymie.

Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt zaapelował we wtorek w Waszyngtonie o wzmocnienie sojuszy między państwami o podobnych wartościach oraz reformy demokracji i organizacji międzynarodowych, aby ochronić powojenny ład w obliczu rosnącej siły Rosji i Chin.