USA

USA

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej ze zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniuszem wyraził poparcie Stanów Zjednoczonych dla swobody religijnej i suwerenności Ukrainy – poinformowała w środę amerykańska ambasada w Kijowie.

Fundacja charytatywna Donalda Trumpa zgodziła się na samorozwiązanie w ramach ugody z prokuraturą w Nowym Jorku, która oskarżyła ją o liczne nieprawidłowości finansowe, w tym zwłaszcza w kampanii prezydenckiej w 2016 roku. "To dla rządów prawa ważne zwycięstwo, które jasno pokazuje, że dla każdego jest taki sam zestaw zasad" - ogłosiła prokuratura.

Zjednoczone Emiraty Arabskie wyraziły we wtorek swoje wsparcie dla Arabii Saudyjskiej, która dwa dni temu wydała oświadczenie potępiające Senat USA. Amerykańskie władze w rezolucji uznały saudyjskiego księcia Muhammada ibn Salmana odpowiedzialnym za zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Chiny będą kontynuowały reformy i otwieranie się na świat, ale nikt nie ma prawa dyktować Chińczykom, co powinni robić – oświadczył we wtorek prezydent Xi Jinping w przemówieniu z okazji 40. rocznicy rozpoczęcia liberalnych reform gospodarczych.

Bliscy siedmioletniej dziewczynki z Gwatemali, która 8 grudnia zmarła w teksańskim szpitalu, kwestionują opinię władz amerykańskich, według której do zgonu dziecka doprowadziło wyczerpanie organizmu długim marszem przez Meksyk - poinformował "The Guardian". Śmierć małej Jakelin wywołała w Stanach Zjednoczonych dyskusję na temat polityki migracyjnej nowej administracji. Demokraci domagają się śledztwa w tej sprawie.

Donald Trump poinformował w piątek, że "nie ma żadnego pośpiechu" w negocjacjach na temat likwidacji arsenału nuklearnego Korei Północnej. W ten sposób amerykański prezydent odpowiedział na zarzuty, że w rozmowach z północnokoreańskim reżimem znów nastąpił impas.

Premier Iraku Adel Abd al-Mahdi powiedział we wtorek, że wyśle do Stanów Zjednoczonych delegację, która będzie zabiegać o zwolnienie jego kraju z sankcji nałożonych na Teheran, co pozwoliłoby Bagdadowi utrzymać import gazu z Iranu.