USA

USA

Dowolny demokrata poradziłby sobie lepiej w Białym Domu niż Donald Trump - oświadczył były kongresmen z Illinois, republikanin Joe Walsh. W piątek poinformował on, że rezygnuje z ubiegania się o nominację swojej partii w wyborach prezydenckich. Zapowiedział jednocześnie, że będzie starał się "powstrzymać" reelekcję obecnego prezydenta. 

Prezydent USA Donald Trump poinformował w czwartek, że amerykańskie wojsko zabiło przywódcę Al-Kaidy Półwyspu Arabskiego (AQAP) Kasima al-Rajmiego. Wyjaśnił, że al-Rajmi został namierzony podczas akcji antyterrorystycznej w Jemenie.

- Nie lubię ludzi, którzy mówią "modlę się za ciebie", mimo że wiadomo, że to nieprawda powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do grudniowych słów spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która mówiła, że modli się za prezydenta. Kilka godzin później Pelosi ponownie zapewniła jednak, że modli się za Trumpa, który "zboczył z toru", jeśli chodzi o amerykańskie wartości i konstytucję.

W czwartek rozpoczęła się trzecia doba od zakończenia głosowania w prawyborach Partii Demokratycznej w stanie Iowa. Po przeliczeniu 97 procent głosów o zwycięstwo walczą Pete Buttigieg oraz senator Bernie Sanders. Trzecie miejsce zajmuje senator Elizabeth Warren. Dopiero na czwartym miejscu plasuje się były wiceprezydent Joe Biden. Wyniki napływają z opóźnieniem ze względu na awarię systemu komputerowego.

Ajatollah Ali Chamenei podczas przemówienia w Teheranie w środę odniósł się do amerykańskiego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. Ocenił, że jest on "nienawistny" i "na pewno nie przyniesie żadnego rezultatu".

Ponad połowa z 29 tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy wiosną wezmą udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20, czyli największej od ponad 25 lat operacji przerzutu wojsk przez Atlantyk do Europy, przewinie się przez poligony, bazy lotnicze i porty w Polsce. Armia USA już wyciągnęła z magazynów na naszym kontynencie pierwsze czołgi, transportery opancerzone i inne pojazdy, które będą użyte podczas tych manewrów.