Unia walczy z kryzysem euro

Unia walczy z kryzysem euro

MFW przyznał Polsce linię kredytową w wysokości ok. 33,8 mld dol.

18 stycznia 2013 r. Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła wniosek polskich władz o udostępnienie Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line - FCL) w wysokości 22 mld SDR, czyli równowartość ok. 33,8 mld dol. - poinformowało w piątek wieczorem Ministerstwo Finansów.

Wraca afera z "listą Lagarde"

Grecki parlament przegłosował w nocy z czwartku na piątek wniosek dotyczący objęcia byłego ministra finansów Jeorjosa Papakonstantinu śledztwem w sprawie tzw. afery z "listą Lagarde", która zawierała nazwiska rzekomych oszustów podatkowych.

Szefowa MFW: nie czas na odpoczynek

Światowa gospodarka uniknęła upadku, ale by zapobiec ponownemu pogorszeniu, wciąż jest wiele do zrobienia, m.in. na polu zatrudnienia, a także ukończenia reform rynków finansowych - oceniła w czwartek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Obama namawia Camerona do zostania w UE

Stany Zjednoczone doceniają silną Wielką Brytanię w silnej Unii Europejskiej - powiedział podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej prezydent USA Barack Obama brytyjskiemu premierowi Davidowi Cameronowi.

Emigranci przesłali do Polski ponad 12 mld zł

W ciągu trzech kwartałów 2012 r. polscy emigranci przesłali do kraju 3 mld 136 mln euro. "Dominowały przekazy Polaków zatrudnionych w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii" - poinformował NBP. Ale transfery z zagranicy to nie tylko domena Polaków.

Bomby przed mieszkaniami dziennikarzy

Niewielkie ładunki domowej roboty wybuchły przed mieszkaniami pięciorga dziennikarzy najważniejszych mediów w Atenach. Według policji, to protest przeciwko sposobowi, w jaki prasa i telewizja pokazują kryzys.

Bezrobocie najwyższe od prawie 20 lat. UE w ciemnych barwach

Spadek przychodów gospodarstw domowych, najwyższe od prawie 20 lat bezrobocie, rosnące zagrożenie ubóstwem - taki obraz konsekwencji kryzysu wyłania się z przedstawionego przez Komisję Europejską raportu na temat zatrudnienia i rozwoju społecznego w UE.

Unijna prezydencja dla kolejnego państwa pod kroplówką

Po Cyprze, który czeka na pomoc od międzynarodowych kredytodawców, półroczną prezydencję w Radzie UE obejmuje 1 stycznia Irlandia, którą w 2010 r. przed bankructwem uratowała pożyczka 85 mld euro. Główny priorytet Dublina to wzrost gospodarki i zatrudnienia.

Pakt fiskalny od 1 stycznia. Finlandia dała "zielone światło"

Pakt fiskalny, który zawiera m.in. "złotą regułę" oraz sankcje w przypadku braku równowagi w finansach publicznych, wejdzie w życie 1 stycznia dzięki ratyfikowaniu go przez Finlandię - poinformowała Rada Europejska. Kraje nie przestrzegające paktu będą płaciły 0,1 proc. PKB kary.

Merkel: Europa będzie musiała bardzo ciężko pracować

W wywiadzie udzielonym "Financial Times" kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzega przed kosztami hojnego europejskiego państwa opiekuńczego. Podkreśla, że Europejczycy będą musieli "bardzo ciężko pracować", aby pozostać konkurencyjną gospodarką w skali globu.

"Wprowadzanie Euro na nowych warunkach". Kryteria spełnimy już w 2014?

- Mamy do czynienia z sytuacją kuriozalną. Wchodzimy w nowy układ polityczny, a wejście do strefy euro wciąż regulują stare kryteria. Powinny być określone nowe warunki wchodzenia do strefy euro - twierdzi Jan Krzysztof Bielecki. Szef Rady Gospodarczej przy premierze powiedział w "Kontrwywiadzie" RMF FM, że jeśli rok 2013 Polska przejdzie w miarę suchą nogą przez spowolnienie gospodarcze, to kryteria przyjęcia wspólnej waluty będziemy spełniać być może już w 2014 roku.

Euroland zacieśnia integrację, na początek bankową. Mniejsze ryzyko dla podatników

Europejscy przywódcy uzgodnili na szczycie UE mapę drogową pogłębienia integracji eurolandu. Najdalej idące są decyzje o unii bankowej. W efekcie będzie wspólny nadzór i system upadłości banków. Wynik pierwszego dnia szczytu UE dobrze ocenił premier Donald Tusk. Zapewnił jednocześnie, że Polska cały czas toczy bój, by mieć wpływ na to, co będzie działo się ze strefą euro.

Balcerowicz: Europę uzdrowią gospodarki narodowe, a nie centralizacja

Aby zapobiec kryzysom w przyszłości, uwagę należy poświęcić uzdrowieniu polityki gospodarczej na szczeblu narodowym. Samo zarządzanie na poziomie eurostrefy, choć ważne, nie wystarczy - ocenia Leszek Balcerowicz w czwartkowym wydaniu "Financial Timesa", w którym opublikował swoją analizę.

"Potrzebne jest zwiększenie nacisku"

"Czystym wymysłem" nazywa Leszek Balcerowicz informacje części mediów jakoby rozważał powrót do polityki na czele nowej partii. Były szef NBP w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24 przyznaje jednak, że dziś Polsce potrzebne jest "zwiększenie reformatorskiego nacisku" na władze. I temu Balcerowicz zamierza się poświęcić. - Bo krótkotrwałe spowolnienie nie jest katastrofą. Poważnym problemem będzie to, jeśli zaśpimy i (...) nie nauczymy się opierać grupom roszczeniowym - powtarza.

Fundusz ratunkowy strefy euro jest legalny

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał fundusz ratunkowy strefy euro - Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS) - za legalny. Orzekł, że nic nie stoi na przeszkodzie zawarciu przez państwa strefy euro traktatu ustanawiającego EMS.

"Jutro dla wszystkich Greków zaczyna się nowy dzień"

Premier Grecji Antonis Samaras z zadowoleniem przyjął porozumienie międzynarodowych pożyczkodawców w sprawie zredukowania długu publicznego jego kraju oraz odblokowania prawie 44 mld euro pomocy. Porozumienie skrytykowała największa partia opozycyjna.