Unia walczy z kryzysem euro

Unia walczy z kryzysem euro

Złoty będzie miał kłopoty? "Na rynkach wschodzących szykuje się kryzys walutowy"

Na wschodzących rynkach szykuje się klasyczny kryzys walutowy, który odbije się na UE - uważają niektórzy eksperci. Według innych takie zawirowania nie szkodziły wcześniej Europie. Finansowa globalizacja poszła jednak dalej, a z nią podatność na efekt "zarazy". - No i to by było tyle, jeśli chodzi o koniec kryzysu w Europie - pisze finansowy komentator "Financial Times" Wolfgang Munchau w tekście "Europa podzieli ból wschodzących rynków".

Litwini boją się euro. Rząd: to konieczność

Około 60 proc. Litwinów zamiar wprowadzenia euro w ich kraju w przyszłym roku kojarzy ze wzrostem cen – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu. Wzrostu cen nie wyklucza też litewski minister finansów.

Wzrosło bezrobocie, spadł PKB, przybyło samobójstw

Istnieje związek między wzrostem samobójstw a globalnym kryzysem gospodarczym trwającym od 2008 roku. Wzrost bezrobocia i spadek PKB zbiegł się w 2009 roku z rosnącą liczbą samobójstw w Europie i Ameryce - pisze naukowy periodyk "British Medical Journal".

Grecja czeka na 4 mld euro pomocy. Decyzja w rękach eurolandu

Grecja spełniła warunki otrzymania kolejnej części pomocy finansowej od strefy euro, w wysokości 4 mld euro - poinformowała Komisja Europejska. Bruksela oczekuje, że do poniedziałku państwa eurolandu dadzą zielone światło dla wypłaty pieniędzy Atenom.

Grecja będzie oszczędzać. Tysiące urzędników straci pracę

Grecki parlament przyjął w nocy ze środy na czwartek nowe środki oszczędnościowe, obejmujące m.in. likwidację tysięcy miejsc pracy w sektorze publicznym. Oszczędności domagali się od Aten zagraniczni wierzyciele w zamian za dalszą pomoc finansową.

Niemcy już niebawem bez deficytu. Pierwszy raz od 40 lat

Rząd Niemiec przyjął w środę w Berlinie projekt budżetu na rok 2014 przewidujący obniżenie deficytu z ponad 25 mld euro w roku bieżącym do 6,2 mld euro. Na rok 2015 Niemcy planują osiągnięcie po raz pierwszy od ponad 40 lat nadwyżki wpływów nad wydatkami.

Ruszył szczyt UE w Brukseli. "Zapis dotyczący gazu łupkowego wydaje się satysfakcjonujący"

Wysokie ceny energii, walka z unikaniem płacenia podatków i sytuacja w ogarniętej wojną Syrii - to tematy kilkugodzinnego szczytu Unii Europejskiej, który rozpoczął się po południu w Brukseli. Premier Donald Tusk już powiedział, że jest zadowolony z propozycji zapisów w dokumencie końcowym szczytu UE na temat gazu łupkowego, który został potraktowany jako szansa i potencjalny element koszyka energetycznego.

Dane z gospodarki słabsze od oczekiwań. PKB wzrósł o 0,4 proc.

W pierwszym kwartale br. PKB urósł o 0,4 proc. rok do roku i 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym - poinformował we wtorek GUS w tzw. szybkim szacunku. Ekonomiści oczekują w kolejnych kwartałach wyższej dynamiki wzrostu PKB, ale przyznają, że będzie to tylko i wyłącznie efekt statystyczny.