Unia walczy z kryzysem euro

Unia walczy z kryzysem euro

"Zmienił się układ sił w UE". Samotna Merkel jest "słaba"

- Niedawny szczyt UE, na którym Niemcy zostały skłonione do kompromisu, pokazał zmianę układu sił w Unii - pisze w czwartek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Angela Merkel okazała się słaba wobec sojuszu Francji, Hiszpanii i Włoch. Gazeta ocenia, że może to pomóc w odbudowie zaufania między północą a południem Europy.

Słowacja ma dość pomagania Grecji. "Cierpliwość się wyczerpuje"

- Cierpliwość słowackiej opinii publicznej do ratowania Grecji i innych zadłużonych państw jest na wyczerpaniu - stwierdził premier Robert Fico. Polityk przestrzegł na konferencji w Berlinie, że o ile korzystające z pomocy kraje nie będą same podejmować aktywnych działań, to Słowacja może zawetować udzielanie im pomocy.

Niemcy przegłosowali koło ratunkowe dla Europy

Obie izby niemieckiego parlamentu, Bundestag i reprezentujący rządy krajów związkowych Bundesrat zgodziły się w piątek wieczorem na ratyfikację paktu fiskalnego UE o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej oraz stałego funduszu ratunkowego dla euro.

Barroso: Rezultaty szczytu nie do pomyślenia kilka miesięcy temu

Szczyt Unii Europejskiej podjął decyzje nie do pomyślenia jeszcze kilka miesięcy temu - powiedział na konferencji po spotkaniu przywódców zadowolony szef KE Jose Barroso. Wspieramy kraje (Włochy i Hiszpanię), ale stawiamy warunki - zastrzegł przewodniczący RE Herman Van Rompuy.

Szczyt UE: Merkel ustąpiła, ale dostała gwarancje

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poszła na szczycie w Brukseli na duże ustępstwa wobec Hiszpanii i Włoch. Ale w zamian za pomoc dla obu państw dostała nadzór nad bankami z udziałem EBC oraz zabezpieczenia uzależniające wsparcie od spełnienia określonych warunków.

Będzie jednolity patent w UE. Porozumienie na szczycie

Osiągnęliśmy w piątek ostateczne porozumienie ws. jednolitego patentu w UE - oświadczył na Twitterze szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Zgodę blokował spór między W.Brytanią, Francją i Niemcami o siedzibę sądu; teraz sąd będzie w każdym z tych krajów. W Brukseli trwa drugi dzień szczytu UE, poświęcony wzmacnianiu unii gospodarczej i walutowej i metodom przywrócenia wzrostu gospodarczego.

Rzucą euro na pomoc Hiszpanom i Włochom

Wspólny nadzór nad bankami i uruchomienie pomocy dla Hiszpanii i Włoch - to najważniejsze ustalenia szczytu w Brukseli, o jakich poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Na stanowisku przewodniczącego eurogrupy pozostawiono premiera Luksemburga, Jean-Claude Junckera.

Trojka wróci do Grecji

Inspektorzy tzw. trojki, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wrócą na początku przyszłego tygodnia do Grecji, by ocenić stan reform, które są warunkiem pomocy dla tego kraju - poinformowała KE.

"Małżeńska kłótnia" Berlina i Paryża chwilowo zawieszona?

Francois Hollande i Angela Merkel spędzili wspólnie dwie godziny na "kolacji roboczej". Prezydent Francji i kanclerz Niemiec próbowali uzgodnić wspólne stanowisko na nadchodzący szczyt UE, ale po spotkaniu nie poinformowano o żadnych nowych ustaleniach. Według agencji dpa udało się jednak chwilowo zawiesić wcześniejszą "kłótnię małżeńską". Uprzednio do francuskiego prezydenta zadzwonił Barack Obama, który również mówił o konieczności ratowania strefy euro.

Merkel: Czas ucieka. Świat czeka na nasze decyzje

Angela Merkel powtórzyła przed Bundestagiem, że na najbliższym szczycie państw euro będzie zdecydowanie opierać się pomysłom wprowadzenia euroobligacji. Kanclerz Niemiec spodziewa się, że w Brukseli dojdzie do "kontrowersyjnych dyskusji", ponieważ szereg państw chce uwspólnotowienia swoich długów.

Stanowcze "nein" dla euroobligacji

Szef Bundesbanku Jens Weidmann ostrzegł, że euroobligacje bądź inne formy wspólnej odpowiedzialności za długi państw strefy euro doprowadziłyby do powstania "unii zadłużenia" i nasiliłyby niestabilność polityczną i gospodarczą eurolandu.

Media: Merkel przeciwna euroobligacjom. "Póki żyje"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel wykluczyła we wtorek na poufnym spotkaniu z frakcją liberalnej FDP wprowadzenie euroobligacji. Według relacji uczestników spotkania miała oświadczyć, że "póki żyje" nie będzie uwspólnotowienia długów.

Francja nie chce oddać suwerenności budżetowej

Integracja polityczna, oddanie kompetencji budżetowych Brukseli nie może być warunkiem wstępnym dla środków antykryzysowych - oznajmił minister ds. europejskich Francji Bernard Cazeneuve, komentując raport o zacieśnianiu eurolandu Hermana Van Rompuya.

Optymistycznie potrzeba 8 mld euro

Cypr może potrzebować do 10 mld euro pomocy, a w optymistycznym wariancie 8 mld, z czego 6 mld euro na wsparcie budżetu i 2 mld euro na pomoc dla banków - podała agencja Reutera powołując się na źródła w eurolandzie.

Obama gratuluje i zachęca Samarasa

Prezydent USA Barack Obama wezwał w poniedziałek premiera Grecji Antonisa Samarasa do wdrożenia w swoim kraju reform w ścisłej współpracy z eurogrupą i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Cypr też szuka ratunku w Brukseli

Władze Cypru poinformowały, że wystąpiły z oficjalnym wnioskiem o pomoc z unijnych funduszy ratunkowych Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej lub Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, aby ratować swe banki i zniwelować efekty greckiego kryzysu na swój sektor finansowy.

Waląca się Grecja zatrudniła 70 tys. urzędników? KE nie zaprzecza

W latach 2010-2011, czyli w okresie przyjmowania unijnej pomocy, w Grecji zatrudniono 70 tysięcy nowych urzędników - twierdzi jedna z greckich gazet. Komisja Europejska oficjalnie ani nie zaprzeczyła, ani nie potwierdziła tych informacji. Gdyby była to prawda, oznaczałoby to złamanie porozumienia o pomocy z UE i wielkie problemy dla Grecji.