Unia Europejska

Unia Europejska

Tusk: uchodźcy mogą stać się narzędziem w wojnie hybrydowej

Fala uchodźców może stać się narzędziem w nowej formie wojny hybrydowej i "bronią przeciwko sąsiadom" - ostrzegł we wtorek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem, na świecie narasta krytyka wobec UE za reakcję na kryzys migracyjny. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Łukaszenka chce pełnej normalizacji relacji z UE

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wyraził nadzieję, że występująca w ostatnim czasie "pozytywna dynamika w dialogu" z UE doprowadzi do pełnej normalizacji stosunków z jego krajem – podała państwowa agencja prasowa BiełTA.

MSZ Węgier: Polska nie naruszyła integralności Grupy Wyszehradzkiej

Decyzja Polski o poparciu we wtorek unijnej decyzji o podziale migrantów między kraje członkowskie UE nie naruszyła integralności Grupy Wyszehradzkiej - powiedział w czwartek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Pozostałe kraje Grupy, czyli Czechy, Słowacja i Węgry, głosowały przeciwko podziałowi kwot migrantów napływających do Grecji i Włoch z biedniejszych albo ogarniętych wojną krajów, ale zostały przegłosowane.

Niemcy chcą przedłużyć kontrole na granicach

Niemcy zwróciły się do Komisji Europejskiej o zgodę na przedłużenie kontroli granicznych wprowadzonych tymczasowo w związku z ogromnym napływem migrantów - informuje w środę Reuters, powołując się na rzeczniczkę KE. Rząd Niemiec wprowadził wspomniane kontrole 13 września na okres 10 dni. Teraz Berlin chce ich przedłużenia o kolejne 20 dni.

Liberałowie chcą ograniczyć prawa Węgier w UE

Szef frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim zaproponował w środę zawieszenie SMER-SD premiera Słowacji Roberta Fico w prawach partii członkowskiej Europejskich Socjalistów. Liberałowie w PE chcą natomiast wszczęcia wobec Węgier procedury, która może ograniczyć prawa tego kraju w UE.

"Nie tysiące, a miliony potencjalnych uchodźców". Tusk przedstawi plan

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że na dzisiejszym szczycie unijnym w pierwszej kolejności trzeba będzie się zająć kwestią ochrony granic zewnętrznych UE. Oświadczył też, że zaproponuje większą pomoc dla państw sąsiadujących z regionami konfliktów. Szczyt UE, podczas którego szefowie państw i rządów będą rozmawiać o kryzysie imigracyjnym, ma się rozpocząć o godz. 18.

Słowacja nie zmienia zdania. Idzie do trybunału ws. uchodźców

Premier Słowacji Robert Fico zapowiedział, że jego kraj będzie chciał w Trybunale Sprawiedliwości UE podważyć wtorkową decyzję o podziale 120 tys. uchodźców pomiędzy państwa UE, a także, że Słowacja nie zastosuje się do tej decyzji Unii Europejskiej. Słowacja - obok Czech, Węgier i Rumunii - była krajem głosującym przeciwko rozwiązaniu zaproponowanemu przez Komisję Europejską. Więcej dzisiaj w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

W Brukseli byli przeciw, ale "sobie poradzą". "Rumunia musi okazać solidarność"

Rumunia, która głosowała przeciwko unijnemu podziałowi uchodźców pomiędzy kraje członkowskie, poradzi sobie z kwotą narzuconą jej na wtorkowym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli - powiedział prezydent Klaus Iohannis. Rumunia - obok Słowacji, Czech i Węgier - była krajem głosującym przeciwko rozwiązaniu zaproponowanemu przez Komisję Europejską.

Czesi obstają przy swoim, ale  "nie chcą eskalować napięcia" w UE

Republika Czeska nie zaskarży do Trybunału Sprawiedliwości UE (ETS) zatwierdzonego we wtorek przez ministrów spraw wewnętrznych unijnego systemu podziału kwot migrantów - ogłosił premier Bohuslav Sobotka. Czechy - obok Słowacji, Węgier i Rumunii - były krajem głosującym przeciwko rozwiązaniu zaproponowanemu przez Komisję Europejską.

Cameron rozmawiał z Hollande'em. "Europa podjęła swe obowiązki wobec uchodźców"

O reformach Unii Europejskiej i uchodźcach rozmawiali we wtorek późnym wieczorem pod Londynem prezydent Francji Francois Hollande i premier Wielkiej Brytanii David Cameron - poinformował rzecznik brytyjskiego rządu, nie podając szczegółów. Pałac Elizejski z kolei przekazał, że obaj przywódcy zgodzili się udzielić pomocy sąsiadom Syrii, by mogli przyjąć u siebie większą liczbę uchodźców.

Kopacz jedzie na nadzwyczajny szczyt Unii potwierdzić decyzje ministrów

Premier Ewa Kopacz weźmie udział w szczycie Unii Europejskiej, podczas którego szefowie rządów i państw będą rozmawiać o kryzysie imigracyjnym. Na wtorkowym spotkaniu szefów MSW państw UE Polska zgodziła się na przyjęcie ok. 5 tys. uchodźców, ale faktycznie ma trafić do nas mniej - ok. 4,5 tys. osób.