Unia Europejska

Unia Europejska

Fala uchodźców u granic Unii Europejskiej. Kryzys narasta

Gaz łzawiący, granaty hukowe i ranni na grecko-macedońskiej granicy. Imigranci, którzy próbują przedostać się w głąb Europy rozpoczęli szturm na przejście, po tym jak te zostały uszczelnione i zamknięte. Tego samego dnia także zgodnie z decyzją sądu rozpoczęto likwidację południowej części miasteczka migrantów pod Calais, zwanego "dżunglą". O obecnej sytuacji w Europie w "Otwarciu dnia" mówili Agata Szczęśniak z "Krytyki Politycznej" oraz Wojciech Wybranowski z "Do Rzeczy".

Spór o ochronę unijnych granic narasta. Grecja nie przyjmie austriackiej ambasador

Grecki rząd odmówił przyjęcia wizyty szefowej austriackiego MSW Johanny Mikl-Leitner z powodu nieporozumienia między obu krajami związanego z zamknięciem dla uchodźców granic na szlaku bałkańskim - podały źródła dyplomatyczne. Ateny odwiedzi za to w przyszłym tygodniu Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej uda się do głównych państw leżących na bałkańskim szlaku.

UE zaostrzy kontrole na granicach

Ministrowie spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej zgodzili się na zaostrzenie kontroli osób, przekraczających unijną granicę zewnętrzną. To reakcja na zwiększone zagrożenie terrorystyczne po ubiegłorocznych zamachach w Paryżu.

Rolnicy za wolnym handlem z USA. Bo Amerykanów stać ich na unijne produkty

Dla europejskiego zrzeszenia organizacji i związków rolniczych COPA-COGECA negocjowane między UE a USA porozumienie o wolnym handlu (TTIP) stwarza dużą szansę dla unijnego sektora rolnego. USA są jednym z niewielu rynków, które stać na unijne produkty. W Brukseli od poniedziałku trwa 12. runda negocjacji dotyczących transatlantyckiego porozumienia.

Renzi znów krytykuje wschód UE

Solidarność w Unii Europejskiej nie może być jednokierunkowa - powiedział premier Włoch Matteo Renzi, krytykując kraje niechętne przyjmowaniu uchodźców. Podkreślił, że niektóre rządy upadały, walcząc o rozszerzenie UE na wschód.

"Nie ma planu B", jeśli Brytyjczycy powiedzą "nie"

Unia Europejska nie ma planu B na wypadek, gdyby Brytyjczycy zagłosowali w referendum za wyjściem z Unii - oznajmił komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici, dodając, że nie pomogłoby to w opracowaniu scenariusza na wypadek katastrofy.

Sprawa zasiłków "nie jest zamknięta". Końca negocjacji na razie nie widać

W wielu sprawach mamy postęp - przekazał w piątek po południu w Brukseli Konrad Szymański, komentując negocjacje ws. przyszłości Londynu w UE. Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił jednak, że wciąż "w żadnym stopniu niezamkniętą kwestią" jest sprawa zasiłków na dzieci mieszkające w kraju, a których rodzice pracują w innym państwie unijnym.

Raport: Polska polityka prorodzinna kuleje. Jesteśmy na 24. miejscu w UE

Łączne wsparcie polskiego państwa dla rodziny z dwójką dzieci to obecnie średnio 530 euro rocznie. Jesteśmy na 24. miejscu w UE - wynika z raportu PwC. Średnia unijna wynosi 2 tys. 347 euro. Pokazujemy, jak europejskie państwa wspierają rodziny. Dane dotyczące Polski nie uwzględniają programu 500 plus, który ruszy w kwietniu.

Jedyna szansa, by zapobiec Brexitowi. Tusk: kolejnego szczytu nie będzie

- Następnego szczytu nie będzie. W razie potrzeby rozmowy potrwają w weekend - oznajmił Donald Tusk tuż przed rozpoczęciem w Brukseli negocjacji na temat warunków pozostania Wielkiej Brytanii w UE. David Cameron ze swojej strony zapowiedział, że jedyne porozumienie jakie zaakceptuje to takie, które spełni potrzeby jego kraju.

Szymański: nigdy nie byliśmy bliżej rozpadu strefy Schengen

Musimy mieć możliwości hamowania fali migracyjnej na lądzie - podkreślił w programie "Jeden na jeden" Konrad Szymański. - Bez tego strefa Schengen nie przetrwa, bez tego kraje środka Unii Europejskiej, w tym Niemcy, będą wstrząsane politycznymi niepokojami. Myślę, że powinniśmy się zastanowić nad tym, co możemy zrobić, a nie szukać dziury w całym i wskazywać palcem na Grupę Wyszehradzką - tłumaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Zapobiec Brexitowi. Dwa dni szansy w Brukseli

Porozumienie w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, które pomoże zatrzymać ten kraj we Wspólnocie, to główny temat unijnego szczytu w czwartek i piątek. Jedną z najbardziej spornych spraw może być ograniczenie "eksportu" zasiłków na dzieci.

Opozycja krytykuje UE: zdrada wobec Białorusinów

Zniesienie przez Unię Europejską większości sankcji wobec 170 obywateli Białorusi, w tym prezydenta Alaksandra Łukaszenki, oraz trzech białoruskich podmiotów jest błędem - ocenili liderzy białoruskiej opozycji.