Unia Europejska

Unia Europejska

Masz samochód na benzynę? Będą ostrzejsze przepisy

Przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej porozumieli się w sprawie ostrzejszych wymogów dotyczących emisji spalin w samochodach benzynowych, które mają również obejmować ultradrobne cząsteczki stałe.

Chodziło o los "połowy Ukraińców". "Bezprecedensowe" przejęcie banku

Największy bank Ukrainy, PrywatBank, znacjonalizowano, bo nie miał środków na dokapitalizowanie. Trzeba było ratować pieniądze jego klientów, których oszczędności są teraz chronione przez państwo – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Sprawa ta zdominowała poniedziałkowe posiedzenie Rady Ukraina-UE. - Decyzja o nacjonalizacji PrywatBanku jest śmiała i odważna - oceniła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Komisja Europejska znów zajmie się Polską

Na środowym kolegium komisarzy omówiona zostanie sytuacja w Polsce - poinformowała rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa. Jak dodała, punkt ten został dopisany do planu spotkania na prośbę szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Nieoficjalne źródła w KE podają, że ma to związek z ostatnimi wydarzeniami w Polsce.

Poroszenko o deklaracji unijnych przywódców: wymuszony i niezbędny krok

Unijna deklaracja, która ma umożliwić Holandii ratyfikowanie umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą, była wymuszonym, lecz niezbędnym krokiem dla uratowania tego dokumentu – stwierdził prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Deklaracja została przyjęta przez unijnych przywódców na czwartkowym szczycie w Brukseli.

Czwarty raz o Polsce. Dziś debata w Parlamencie Europejskim

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat sytuacji dotyczącej praworządności i demokraci w Polsce. O dyskusję na ten temat wnioskowało porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. Informacje o stanie dialogu z Polską przedstawi Komisja Europejska.

Wspólny list Tuska, Junckera i Stoltenberga

NATO i UE powstały na gruzach II wojny światowej w jedynym celu: nie dopuścić do okropności kolejnej wojny w Europie – piszą we wtorek w "Le Figaro" szefowie Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i NATO, apelując o pogłębienie współpracy dwóch organizacji.

UE "chce uczestniczyć w zmianach" na Kubie

Unia Europejska i Kuba podpisały w poniedziałek w Brukseli porozumienie o dialogu politycznym i współpracy. To pierwsza taka umowa, która normalizuje stosunki między Brukselą a Hawaną dwa tygodnie po śmierci legendarnego przywódcy Kuby Fidela Castro.

Obama "przekazał przewodzenie wolnemu światu" Merkel

Aby przetrwać Unia Europejska musi tworzyć dobrobyt, miejsca pracy i zapewniać bezpieczeństwo – pisze w "Le Figaro" ekonomista Nicolas Baverez. Apeluje o wzmocnienie sojuszu Francji i Niemiec w celu "zbudowania Unii na nowych podstawach".

Prawie tysiąc poszukiwanych w Europie trafiło do Polski

Prawie 1000 osób poszukiwanych na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania i podejrzewanych o różne przestępstwa, m.in. zabójstwa i kradzieże, przewieziono samolotami do Polski od początku roku - wynika z najnowszych danych Komendy Głównej Policji.

Nowe zasady podróżowania do UE. Co one oznaczają?

Państwa Unii Europejskiej zgodziły się na uzgodnione wcześniej z Parlamentem Europejskim zaostrzenie kontroli na zewnętrznych granicach UE. Sprawdzana będzie każda osoba wjeżdżająca lub wyjeżdżająca z terytorium Unii, także obywatele państw członkowskich. To część większej umowy, która przewiduje też zniesienie wiz dla mieszkańców Gruzji i Ukrainy. Bruksela w tej sprawie mówi: zgoda, mogą wjechać bez wiz, ale za to kontrolę muszą być ostrzejsze. Co te zmiany oznaczają dla nas wszystkich? Materiał "Faktów z Zagranicy"