Unia Europejska

Unia Europejska

Ambasador Holandii: rząd Węgier tworzy wroga jak terroryści

Odchodzący z urzędu ambasador Holandii na Węgrzech Gajus Scheltema zarzucił w czwartkowym wywiadzie rządowi węgierskiemu, że tworzy sobie wroga na takiej samej zasadzie jak terroryści. Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto uznał wywiad za oburzający.

Obóz uchodźców jak wieża Babel. "Władze nie chcą, żeby ktokolwiek wiedział, jak tam jest źle"

Grecka wyspa Lesbos jest jak wieża Babel. Z powodu kryzysu migracyjnego w krótkim czasie przedostały się tam dziesiątki tysięcy uchodźców. Wszyscy oni trafiają do obozu Moria, który przez wielu opisywany jest jak obóz koncentracyjny. Często dochodzi tam do zamieszek i pożarów. W tych warunkach pracuje kilkoro Polaków, którzy jako specjaliści europejskiej straży granicznej weryfikują tożsamość uchodźców i sprawdzają, czy nie są oni niebezpieczni. Z drugiej strony barykady pracuje wielu wolontariuszy z całego świata, między innymi Polka Alina Czyżewska. Materiał "Uwagi!" TVN.

Tajani: należy zamykać europejskie meczety po modlitwie

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani powiedział w poniedziałek we Włoszech, że powinno się zamykać meczety po zakończeniu modlitwy. To nie mogą być miejsca uprawiania polityki - mówił na zjeździe katolickiego ruchu Comunione e Liberazione.

Flagi do połowy masztów, minuta ciszy w Brukseli

W związku z zamachami terrorystycznymi w Hiszpanii flagi przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli zostały w piątek opuszczone do połowy masztu, a wewnątrz budynku - przewiązane kirem. W południe KE uczciła pamięć ofiar ataków minutą ciszy.

"Rozłam Unii jest realnym scenariuszem"

Czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek zaprzeczył, jakoby Czechy były najsłabszym ogniwem w Grupie Wyszehradzkiej. W wywiadzie dla węgierskiego tygodnika "Heti Valasz" przestrzegł jednocześnie, iż jego zdaniem istnieje ryzyko rozłamu w Unii Europejskiej, zaostrzane dodatkowo przez kryzys migracyjny.

Merkel wciąż liczy na "sprawiedliwy podział" uchodźców w Unii

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w wywiadzie dla telewizji Phoenix i radia Deutschlandfunk, że będzie nadal zabiegała o "sprawiedliwy podział" uchodźców w Unii Europejskiej. Potwierdziła, że Niemcy będą dążyć do zwiększenia wydatków na wojsko do 2 proc. PKB.

Przerzucają się oskarżeniami i odpowiedzialnością za jajeczną aferę

Holandia odrzuciła oskarżenia Belgii o to, że choć o skażeniu jaj fipronilem wiedziała wcześniej, to nie poinformowała o tym sąsiada. Komisja Europejska zaapelowała w czwartek, by w tej sprawie kraje przestały wzajemnie przerzucać się oskarżeniami. Tymczasem kolejny kraj, tym razem Wielka Brytania informuje, że setki tysięcy skażonych jaj trafiło tam do sprzedaży.

To uderzy w nasze firmy. Macron chce rozmawiać o rynku pracy, ale nie z Polską

Zachodnia Europa zwiera szyki, by walczyć z delegowaniem pracowników. Coraz częściej podnosi się argument, że obecne przepisy - obowiązujące od ponad 20 lat - mają negatywny wpływ na lokalne rynki pracy. Do zmian innych członków Wspólnoty chce nakłonić prezydent Francji Emmanuel Macron, który w sierpniu odwiedzi kilka krajów naszego regionu. Problem, że w gronie tym zabraknie Polski, a nasze firmy są największymi beneficjentami obecnych przepisów.

Dialog zamiast sankcji. Decyzja Unii w sprawie Wenezueli

Państwa Unii Europejskiej nie zdecydowały się na nałożenie sankcji na przedstawicieli władz Wenezueli w ślad za Stanami Zjednoczonymi, ale "28-ka" nie wyklucza, że podejmie taki krok w reakcji na rozwój wydarzeń w tym kraju.

Telefony w całej Europie. Unia zareaguje na sytuację w Wenezueli

UE rozważa "cały szereg działań" w odpowiedzi na wydarzenia w Wenezueli, gdzie po niespokojnych wyborach do Zgromadzenia Konstytucyjnego doszło do aresztowania dwóch liderów opozycji krytykujących prezydenta Nicolasa Maduro - poinformowała w środę Komisja Europejska.

Wyścig o schedę po brexicie. Polska chce przejąć dwie agencje

Komisja Europejska rozpoczęła we wtorek ocenę kandydatur krajów Unii Europejskiej, które chcą, aby to w nich po brexicie swoje siedziby miały dwie mieszczące się obecnie w Londynie unijne agencje: Europejska Agencja do spraw Leków i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Kandydatem jest też Warszawa.

"Nie uznamy tych nieuczciwych wyborów". Bruksela o sytuacji w Wenezueli

Komisja Europejska potępiła w poniedziałek "nadmierne i nieproporcjonalne" użycie siły przez władze podczas niedzielnych wyborów do Konstytuanty w Wenezueli. Unia nie uzna tego "nielegalnego" głosowania - oświadczył szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, który rozmawiał telefonicznie z liderem wenezuelskiej opozycji, Leopoldo Lopezem.

Miesiąc na odpowiedź w sprawie uchodźców. "Kolejny etap procedury" przeciwko Polsce

Komisja Europejska poinformowała, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom z powodu "niewywiązywania się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązkach związanych z relokacją uchodźców". Wcześniej rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE stwierdził, że skarga Słowacji i Węgier na obowiązkową relokację uchodźców powinna zostać odrzucona.