Unia Europejska

Unia Europejska

Juncker nie widzi "żadnego klina" pomiędzy Włochami a Unią

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w piątek po spotkaniu z premierem Włoch Giuseppem Contem przed szczytem G7 w Kanadzie, że nie dostrzega "żadnych widocznych oznak prawdziwego rozdźwięku" między szefem włoskiego rządu a resztą Unii Europejskiej. Jak to określił, nie widzi tu "żadnego klina".

Tusk o szczycie G7: będzie trudniej niż w ubiegłym roku

Ze względu na amerykańskie próby podkopywania międzynarodowego porządku będzie to jeszcze trudniejsze spotkanie niż zeszłoroczny szczyt we włoskiej Taorminie - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk przed rozpoczęciem szczytu G7 w kanadyjskim Charlevoix.

Kolejny krok Brukseli. Polska ma zostać wysłuchana

Po serii nieformalnych spotkań teraz ma nastąpić to ostatnie, formalne. - Bruksela poprosiła o wysłuchanie Polski - mówi korespondent TVN24 w Brukseli, Maciej Sokołowski. To kolejny krok w ramach procedury artykułu siódmego.

Rozmowy o Polsce w Komisji Europejskiej odroczone

Komisarze unijni nie omawiali w środę na cotygodniowym kolegium stanu negocjacji z Polską w sprawie przestrzegania praworządności. Dyskusja ma odbyć się w innym terminie. Nieoficjalnie w Brukseli mówi się, że powodem jest różnica zdań w Komisji Europejskiej na temat dialogu z Polską.

Francuski gigant zawiesza joint venture po decyzji Trumpa

Francuska grupa motoryzacyjna PSA - właściciel takich marek jak Peugeot, Citroen i Opel - poinformowała w poniedziałek, że zaczyna zawieszać działalność spółek joint venture w Iranie w związku z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na ten kraj.

May z Trumpem, Emilewicz z Altmaierem. Biały Dom zapewnia o "silnych relacjach"

Brytyjska premier Theresa May rozmawiała w poniedziałek z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem i oceniła, że decyzja USA o nałożeniu ceł na import stali i aluminium z Unii Europejskiej jest "bezzasadna" i "głęboko rozczarowująca" - podało w poniedziałek Downing Street. Z kolei rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders zapewniała, że pomimo sporów "USA mają i będą miały silne relacje z Unią Europejską, Kanadą i Meksykiem"

Komisji Europejskiej "podoba się" to, co w kwestii Unii proponuje Merkel

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował, że Komisja popiera stanowisko kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sprawie reform w Unii Europejskiej przedstawione w wywiadzie dla niemieckiego "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Dodał, że Komisji podobają się jej propozycje, które zmierzają do "zwiększenia jedności" Wspólnoty.

Nowy premier w "kluczowym" momencie. Unia zapewnia Włochy o wsparciu

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk złożył gratulacje nowemu premierowi Włoch profesorowi Giuseppe Contemu i zaapelował o "jedność i solidarność" krajów Unijnych. O swoim wsparciu dla Rzymu zapewnił również szef Komisji Europejskiej. Conte został w piątek zaprzysiężony przez prezydenta Sergio Mattarellę.

Parlament Europejski przeciwko cięciom w unijnym budżecie

Parlament Europejski skrytykował cięcia, które zaproponowała Komisja Europejska w projekcie unijnego budżetu na lata 2021-2027. Zdaniem europosłów finansowanie wspólnej polityki rolnej i polityki spójności musi zostać utrzymane przynajmniej na obecnym poziomie.

Minister o cięciach w funduszach dla Polski. "Będziemy negocjować"

- To nie są decyzje ostateczne. Będziemy negocjować - tak minister finansów Teresa Czerwińska skomentowała w TVN24 BiS propozycję Komisji Europejskiej, dotyczącą podziału funduszy spójności w przyszłym budżecie Unii Europejskiej. Według propozycji kwota dla Polski ma być niższa o blisko 20 miliardów euro.

"Cała Europa Wschodnia płaci za nadużycia władzy w Polsce i na Węgrzech"

Polityka naruszania praworządności i konfliktowania się w Unii Europejskiej przez Prawo i Sprawiedliwość rodzi namacalne straty dla Polski – ocenił we wtorek były komisarz UE do spraw budżetu i eurodeputowany PO Janusz Lewandowski. Skomentował w ten sposób propozycję unijnego budżetu, w którym zapisano duże cięcia środków dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Cięcia w unijnym budżecie. Jest propozycja dla Polski

64,4 mld euro - taką kwotę ma otrzymać Polska z unijnego budżetu na politykę spójności w latach 2021-2027 - wynika z propozycji Komisji Europejskiej. To o 23 proc. mniej niż w poprzednim budżecie. Polska pozostałaby jednak największym beneficjentem funduszy spójności w UE.