Unia Europejska

Unia Europejska

Polska będzie po Hiszpanii i Włoszech trzecim beneficjentem netto funduszu odbudowy gospodarczej Unii Europejskiej po kryzysie wywołanym przez COVID-19. Rząd i prezydent mówią o dyplomatycznym sukcesie. Jeszcze w marcu premier uznawał, że w czasach kryzysu można liczyć tylko na "państwa narodowe", a prezydent mówił w przeszłości o "wyimaginowanej wspólnocie, z której niewiele dla Polski wynika". Materiał magazynu "Polska i Świat".

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się w liście do premiera Mateusza Morawieckiego o wyjaśnienie pojawiających się w niektórych wypowiedziach członków rządu "nierzetelnych informacji" w odniesieniu do działań podejmowanych przez Unię Europejską na rzecz zwalczania pandemii COVID-19 i jej skutków. "Z niepokojem śledzę te wypowiedzi, bowiem ich motywy nie są dla mnie jasne, a stwierdzenia w nich zawarte często niezgodne z faktami" - napisał w liście do premiera Adam Bodnar.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że o miesiąc przedłużone zostaną kontrole na granicach z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Nowelizację rozporządzenia w tej sprawie podpisał szef resortu Mariusz Kamiński.

Komisja Europejska przedstawiła w środę pakiet wytycznych i zaleceń w sprawie stopniowego otwarcia granic wewnętrznych Wspólnoty. Jest to niezbędne, by umożliwić turystykę w Europie, która w wielu krajach członkowskich odpowiada za znaczną część PKB. KE podkreśliła, że znoszenie restrykcji dotyczących podróży musi odbywać się przy jednoczesnym zachowaniu środków bezpieczeństwa.

Unia Europejska może wyjść z obecnego kryzysu jeszcze silniejsza - takie przekonanie wyrazili przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, KE Ursula von der Leyen i szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli w liście na łamach dziennika "Corriere della Sera" w sobotę.