Ukraina

Ukraina

Kamera wychwyciła naszywkę z danymi osobowymi na kamizelce kuloodpornej jednego z rzekomych aktywistów samoobrony krymskiej. Wystarczyło wrzucić te dane do internetu i szybko zidentyfikowano mężczyznę. To żołnierz specnazu GRU z obwodu saratowskiego w centralnej Rosji.

Międzynarodowi obserwatorzy, w tym Polacy, ruszają na Krym, by ustalić czyje to wojsko, które mówi po rosyjsku i jeździ rosyjskimi pancernymi wozami na rosyjskich rejestracjach. Jest łatwe do identyfikacji, ale podobno ma się schować, więc misja może nie być łatwa.

W Doniecku grupa ok. 150 osób chciała w czwartek wieczorem odbić z rąk milicji przywódcę miejscowych prorosyjskich demonstrantów Pawła Gubariowa. Przywódca najbardziej nieustępliwego ruchu separatystycznego na wschodniej Ukrainie został wcześniej aresztowany. Wcześniej Brukseli przywódcy Unii Europejskiej postanowili zawiesić rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej i nowej umowie ws. współpracy.

- Ukraina to jedyne miejsce na ziemi, gdzie ludzie oddali swoje życie za ideę integracji europejskiej. Mówię o tym nie tylko ze względu na wielki emocjonalny wymiar tej sprawy. Mówię o tym, byśmy pamiętali cały czas, że dzisiejszy konflikt zbrojny ma w tle ambicje Ukrainy bliskiej współpracy na europejskiej drodze - powiedział premier na środowym, nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu. Posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę o solidarności z Ukrainą.

Wysłannik ONZ Robert Serry postanowił zakończyć w środę misję na Krymie i wyjechać, gdy jego samochód został zatrzymany przez uzbrojonych ludzi - poinformował towarzyszący mu dziennikarz TV ITN. Były też pogłoski o porwaniu Serry'ego, ale ONZ im zaprzeczyła.

Komisja Europejska zaproponowała w środę pakiet finansowy dla Ukrainy, który może wynosić co najmniej 11 mld euro w najbliższych latach. UE nałożyła sankcje na 18 osób odpowiedzialnych za defraudacje. Nie udało się doprowadzić do spotkania Rosja-Ukraina. W środę wieczorem o zamrożeniu aktywów 18 Ukraińców poinformowała Wielka Brytania.

Ministrowie finansów Niemiec i Austrii oświadczyli w środę w Berlinie, że koncentrują się na poszukiwaniu politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie w porozumieniu z Rosją. Nie chcą na razie mówić o sankcjach przeciwko Moskwie. - Nie powinniśmy obecnie stawiać na pierwszym miejscu sankcji, lecz deeskalację (konfliktu) - powiedział austriacki minister finansów Michael Spindelegger.

673 mln dol. - o tyle mniejsza w porównaniu do 2013 r. jest wartość towarów, jakie polscy przedsiębiorcy sprzedali w styczniu i lutym na Ukrainę - poinformował w środę wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Zapewnił, że dostawy gazu i ropy do Polski nie są zagrożone.

Część zapisów umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE powinna obowiązywać przed jej podpisaniem - podkreślił premier Donald Tusk podczas środowego wystąpienia w Sejmie. Dodał, że potrzebne jest opracowanie planu modernizacji ukraińskiego systemu gazowego. Tusk zaznaczył, że "Polska już dziś nie jest państwem wrażliwym na ewentualne sankcje gazowe ze strony naszego wschodniego sąsiada".

Sytuacja na Ukrainie może wpłynąć negatywnie na rynek Unii Celnej, tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan - powiedział w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Wezwał partnerów z Unii Celnej do opracowania działań w celu ochrony producentów i eksporterów.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wysłał międzynarodowy list gończy za Dmytrem Jaroszem, liderem skrajnie nacjonalistycznego ukraińskiego ruchu Prawy Sektor - podało w środę radio Echo Moskwy. Wcześniej informowano, że przeciw Jaroszowi wszczęto śledztwo.

Ludzie w nieoznakowanych mundurach blokujący na Krymie ukraińskie obiekty nie mają żadnego związku z rosyjskimi siłami zbrojnymi - zapewnił w środę minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu. Doniesienia tego rodzaju nazwał on "absolutną bzdurą". Nie potrafił jednak wyjaśnić, dlaczego "samoobrona" jeździ rosyjskimi pojazdami opancerzonymi.

MSW i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozpoczęły operację "Granica". Jej celem jest zablokowanie napływu na Ukrainę rosyjskich ekstremistów - poinformowała Państwowa Służba Pograniczna Ukrainy. Na ukraińsko-rosyjskiej granicy rozmieszczane są dodatkowe oddziały pograniczników, pojawiły się transportery opancerzone.