Ukraina

Ukraina

Większość zabitych na Majdanie Niepodległości zginęło z broni milicyjnej - powiedział w Brukseli przewodniczący parlamentu i pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Ukraiński polityk wystąpił w czwartek na posiedzeniu Komitetu Integracji Europejskiej.

Jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, zrobi to w kwietniu lub w pierwszej połowie maja - twierdzi znany rosyjski analityk wojskowości Paweł Felgenhauer. Na łamach "Foreign Policy" przekonuje, że "okno możliwości" dla inwazji otworzy się wraz z początkiem wiosennego poboru w rosyjskim wojsku (1 kwietnia), a zamknie tuż przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie (25 maja). Czas gra na niekorzyść Rosji, a ta ma na tyle ważne powody, że może pójść na wojnę nawet licząc się z dalszym pogłębieniem konfliktu z Zachodem.

Rosja dzięki zgromadzonemu na Krymie i ukraińskiej granicy sprzętowi wojskowemu jest w stanie prowadzić działania wojenne nawet na 500 km w głąb Ukrainy - uważa admirał Ihor Kabanenko, były pierwszy zastępca dowódcy Sztabu Generalnego Ukrainy. Według niego rząd w Kijowie powinien porzucić "strategię nieprowokowania" strony rosyjskiej na rzecz zbrojenia się i przygotowań na ewentualny atak.

Siły powietrzne rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego rozpoczęły ćwiczenia, podczas których na poligonie w Kraju Krasnodarskim ostrzelają z rakiet i zbombardują cele naziemne - podała w czwartek agencja Interfax, powołując się na służbę prasową Okręgu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wstępnie zgodził się udzielić Ukrainie pożyczki na poziomie od 14 do 18 mld dol. Ostateczna decyzja zapadnie w kwietniu i będzie uzależniona od stanu reform ukraińskiej gospodarki. - Jeśli nie przyjmiemy warunków MFW, ukraińskie PKB może spaść w 2014 r. o nawet 10 proc. - ostrzegł premier Arsenij Jaceniuk.

Potencjał rosyjskich wojsk nad granicą z Ukrainą wzrósł po sprowadzeniu dodatkowych jednostek do obwodu briańskiego - pisze portal "Lewy Biereg", cytując Dmytro Tymczuka, szefa Centrum Badań Wojskowo-Politycznych. Stamtąd wiedzie najkrótsza droga na Kijów. Takie ruchy mogą oznaczać, że Putin gotuje się do ofensywy na całym "wschodnim froncie", od Czernihowa na północy Ukrainy, po Donieck na południu - twierdzi wojskowy analityk, na którego ukraińskie media często powołują się od początku konfliktu z Rosją.

Wtargnięcie rosyjskich wojsk na teren wschodniej Ukrainy jest prawdopodobne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - wynika z najnowszych analiz amerykańskiego wywiadu, do których dotarła telewizja CNN. Według nich, Rosja zgromadziła wystarczające siły, aby planować szybkie zajęcie terenów sięgających aż po Naddniestrze. Amerykanie mówią też o zagrożeniu dla krajów bałtyckich, które są przecież w UE i NATO. Wywiad zauważa, że Stany Zjednoczone mogą nie być w stanie przewidzieć, kiedy to nastąpi.

Drakońskie prawo wejdzie w życie 9 maja. Ale już teraz władze Ukrainy alarmują, że przepisy - przygotowane cichcem w Dumie w czasie rewolucji w Kijowie - najbardziej uderzą w Tatarów i Ukraińców na Krymie. Publiczne nawoływanie do działań mających na celu naruszenie terytorialnej integralności Rosji, będzie karane grzywną lub więzieniem.

- Jestem ciekaw, czy ci, co Tymoszenko mieli za gwiazdę, ba! słońce, mają coś w Jej sprawie do, powiedzenia. Dla mnie to, przepraszam, k...w - tak na Twitterze komentował w środę Andrzej Celiński (Partia Demokratyczna) rozmowę byłej premier Ukrainy z posłem Partii Regionów Nestorem Szufryczem. Julia Tymoszenko wspominała w niej m.in. o "zabijaniu kacapów".

Unia Europejska i Ukraina ustaliły w Kijowie, że Ukraińcy będą mogli kupować gaz od dostawców unijnych w ramach tak zwanych dostaw rewersowych – wynika z wypowiedzi udzielonej PAP przez komisarza ds. budżetowych Janusza Lewandowskiego.

- Spotykamy się w momencie, który jest sprawdzianem dla Europy, USA oraz porządku międzynarodowego, który wypracowaliśmy przez lata - oświadczył Barack Obama w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych. - Kryzys na Ukrainie skonfrontował Stany Zjednoczone i Europę kolejny raz z przekonaniem, że większe kraje mogą tyranizować mniejsze - podkreślił prezydent USA.

Natalia Pokłońska, prokurator generalna separatystycznych krymskich władz, zwróciła na siebie uwagę nie tylko internautów z całego świata, ale i ukraińskiego MSW. "Cesarzowa Pokłońska" jest poszukiwana przez Kijów za działania zmierzające do obalenia porządku konstytucyjnego.

Żyrandole za miliony euro, alkohole z własnym wizerunkiem, ociekające złotem łazienki, prywatne zoo - tak wyglądały wille Wiktora Janukowycza, kiedy jeszcze rządził na Ukrainie. Mało kto jednak wie, gdzie urodził się i jak wygląda teraz pierwszy dom byłego ukraińskiego prezydenta. Dom, a raczej to, co z niego zostało, odwiedził reporter TVN24 Łukasz Gonciarski.