Ukraina

Ukraina

Drakońskie prawo wejdzie w życie 9 maja. Ale już teraz władze Ukrainy alarmują, że przepisy - przygotowane cichcem w Dumie w czasie rewolucji w Kijowie - najbardziej uderzą w Tatarów i Ukraińców na Krymie. Publiczne nawoływanie do działań mających na celu naruszenie terytorialnej integralności Rosji, będzie karane grzywną lub więzieniem.

- Jestem ciekaw, czy ci, co Tymoszenko mieli za gwiazdę, ba! słońce, mają coś w Jej sprawie do, powiedzenia. Dla mnie to, przepraszam, k...w - tak na Twitterze komentował w środę Andrzej Celiński (Partia Demokratyczna) rozmowę byłej premier Ukrainy z posłem Partii Regionów Nestorem Szufryczem. Julia Tymoszenko wspominała w niej m.in. o "zabijaniu kacapów".

Unia Europejska i Ukraina ustaliły w Kijowie, że Ukraińcy będą mogli kupować gaz od dostawców unijnych w ramach tak zwanych dostaw rewersowych – wynika z wypowiedzi udzielonej PAP przez komisarza ds. budżetowych Janusza Lewandowskiego.

- Spotykamy się w momencie, który jest sprawdzianem dla Europy, USA oraz porządku międzynarodowego, który wypracowaliśmy przez lata - oświadczył Barack Obama w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych. - Kryzys na Ukrainie skonfrontował Stany Zjednoczone i Europę kolejny raz z przekonaniem, że większe kraje mogą tyranizować mniejsze - podkreślił prezydent USA.

Natalia Pokłońska, prokurator generalna separatystycznych krymskich władz, zwróciła na siebie uwagę nie tylko internautów z całego świata, ale i ukraińskiego MSW. "Cesarzowa Pokłońska" jest poszukiwana przez Kijów za działania zmierzające do obalenia porządku konstytucyjnego.

Żyrandole za miliony euro, alkohole z własnym wizerunkiem, ociekające złotem łazienki, prywatne zoo - tak wyglądały wille Wiktora Janukowycza, kiedy jeszcze rządził na Ukrainie. Mało kto jednak wie, gdzie urodził się i jak wygląda teraz pierwszy dom byłego ukraińskiego prezydenta. Dom, a raczej to, co z niego zostało, odwiedził reporter TVN24 Łukasz Gonciarski.

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE jest wielką szansą na modernizację tego kraju - oświadczył w Kijowie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który przebywa z pierwszą wizytą w ukraińskiej stolicy od podpisania politycznej części tej umowy.

Nad Bałtykiem, Morzem Czarnym, wzdłuż granic z Ukrainą, Finlandią i na Syberii. W ciągu ostatniego miesiąca rosyjska armia pokazała, na co ją stać, nie tylko na Krymie, który zajęła w ciągu zaledwie trzech tygodni, ostatecznie doprowadzając Kijów do decyzji o wycofaniu z półwyspu swoich wojsk, ale też w trakcie zarządzonych przez Władimira Putina manewrów. Łącznie wzięło i wciąż bierze w nich udział ponad 200 tys. żołnierzy, tysiące czołgów i setki samolotów.

Premier Sowacji Robert Fico zapowiedział, że jego kraj chce wydać 21 mln euro na pomoc Ukrainie. Chodzi o rozbudowę gazociągu do Kijowa, a tym samym większe uniezależnienie Ukrainy od gazu z Rosji. Inwestorem byłaby publiczno-prywatna firma Eustream. Nie wiadomo jednak, czy inwestycja byłaby w ogóle opłacalna dla Eurstreamu.

- Słaba reakcja NATO na kryzys na Ukrainie pozostawiła Ukraińców samym sobie i w izolacji - dowodzi w "Washington Post" Ian Brzeziński, amerykański ekspert ds. bezpieczeństwa i syn Zbigniewa Brzezińskiego. Jego zdaniem w celu odstraszenia Rosjan od dalszej agresji konieczne jest zdecydowane działanie. Sugeruje dostarczenie uzbrojenia, "doradców" i wspólne manewry.